vlastnicesta-techniky-vyjednavani-clanek-11-2023-03

Jak zlepšit své schopnosti úspěšně vyjednávat

Vyjednávání není primárně o argumentech a demonstraci síly, jak se mnozí domnívají. Je to mistrovská disciplína na poli mezilidské komunikace. Fakta jsou důležitá, ale emoce jsou to, co zásadním způsobem ovlivňuje jeho výsledek. A to vaše vlastní i protistrany.

Máme pro vás pár tipů a triků pro zlepšení vaší schopnosti vyjednávat.

Mindset vyjednávače

Nastavte svou mysl: Vyjednávání není souboj lidí ani argumentů. Vyjednávání je způsob, jak dosáhnout s protistranou dohodu. Dohoda znamená, že splníte své cíle a zároveň upevníte vztahy. Do vyjednávání vstupujte s tímto nastavením.

Důležitost přípravy na vyjednávání

Dbejte na přípravu: Opravdu se nemůže stát, že byste ji přepískli. Zjistěte fakta o předmětu vyjednávání. Získejte co nejvíc informací o lidech, se kterými zasednete k jednacímu stolu. Poznejte zákulisí celé situace. Připravte si svou strategii.

Stanovení cílů ve vyjednávání

Určete správně své cíle: Formulujte je pozitivně (pozitivní cíl – pozitivní výsledek, negativní cíl – negativní výsledek). Stanovte si maximální cíl – když ho dosáhnete, bude to důvod k oslavě roku. Stanovte si minimální cíl – když půjdete jen jeden krůček pod něj, způsobíte tím škodu sobě, týmu nebo firmě. Kdybyste měli jít pod minimální cíl, raději jednání přerušte.

HLEDÁNÍ SPOLEČNÝCH ZÁJMŮ

Hledejte společné zájmy: Vyjednáváte o ceně? Rozšiřte to na – dodací podmínky, garantovaná množství, platební podmínky, přepravní náklady, sdílení kontaktů, inovace, cokoliv vás napadne…

KOMUNIKACE S PROTISTRANOU

Zjišťujte přímo od protistrany další cenné informace: Podaří se vám to tak, že budete klást otevřené otázky a dávat dost prostoru pro odpovědi. Že nebudete hodnotit a v duchu kritizovat to, co slyšíte, ale budete ve všem hledat informační klenoty, které vyleštíte formou dalších, doplňujících dotazů.

ZVLÁDÁNÍ EMOCÍ PŘI VYJEDNÁVÁNÍ

Zabývejte se emocemi: Emoce jsou to, na čem vyjednávání jede. Argumenty jen kloužou po jejich vlnách. Když budete správně pracovat s emocemi svými i protistrany, pravděpodobnost dosažení dohody výrazně zvýšíte. Protistraně můžete s emocemi pomoct tím, že je vhodně pojmenujete nahlas. Vnímejte své emoce a ego – ty vám budou házet klacky pod nohy, takže je potřeba o nich vědět a usměrňovat je.

Mlčte: Ano, zní to divně. Čím víc budete mlčet, tím víc se toho dozvíte. A to, co se dozvíte můžete šikovně použít.

Správné vyjednávání je nelehká disciplína. Hodí se každému, jak v pracovním, tak soukromém životě. Vyjednávání využijete kdykoliv, když nastane konflikt. A pozor, konflikt je jen a pouze existence rozdílných názorů. Nic jiného. Nedělá z protistrany nepřítele. Jenom dává prostor pro vyjednávání – proces, během kterého spolu s protistranou směřujete k DOHODĚ.

#vyjednávání #vyjednavač #komunikace