Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

Kompenzační bonus a náhrada škody podnikatelům

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o kompenzačním bonusu. Kompenzační bonus je určen pro podnikatele, kterým vláda v důsledku epidemie omezila nebo znemožnila podnikání. Druhou podmínkou je, že příjmy z podnikání musí tvořit více, jak polovinu příjmů dané osoby.
original_Pravo_-_kompenzacni_bonus

Žádost o vyplacení bonusu lze podávat za období nouzového stavu, který byl vyhlášen od 5. října, nejpozději však do 2 měsíců po skončení bonusového období. Za první bonusové období 5.10.- 4.11.2020 je nutné podat žádost do 5. ledna 2021 a za druhé bonusové období od 5.11.-21.11.2020 do 22. ledna 2021.  

Výše jednorázového příspěvku, o který si podnikatelé mohou zažádat je 500 Kč za každý den omezení. Kompenzační bonus je určen OSVČ, ale i společníkům malých společností s ručením omezením, které mají nejvýše dva společníky. Osoby s dohodou o provedení práce nebo s dohodou o pracovní činnosti, jejichž činnost je výrazně navázána na podnikatele v zasažených oborech, mohou o příspěvek zažádat také. 

Je nezbytné doplnit, že kompenzační bonus nelze kombinovat s jinými dalšími podporami ve stejném období. To znamená, že lze sice čerpat program COVID NÁJEMNÉ za měsíc červenec, srpen a září. Pokud bude program COVID nájemné vypsán i za říjen a listopad a období vyplácení se tak bude překrývat, bude si muset osoba vybrat, který program bude chtít čerpat. 

Ve stejném období nelze kombinovat pro OSVČ kompenzační bonus s ošetřovným, podporou v nezaměstnanosti, programem ANTIVIRUS na zaměstnance a speciálními dotačními programy COVID. Kompenzační bonus lze ale kombinovat ve stejném období s rodičovským příspěvkem, důchodem, příjmy ze zaměstnání, klasickým ošetřovným pro zaměstnance, příspěvkem na bydlení a dávkami v hmotné nouzi. 

Žádost o poskytnutí kompenzačního bonusu naleznete zde.

Program Antivirus A

Vláda schválila prodloužení programu Antivirus A do konce letošního roku a společnosti, které budou mít uzavřené provozy, dostanou nově nárok na 100% náhrady mzdy. Příspěvek od státu ve výší 80% náhrad mezd, v případě karantény zůstává i nadále stejný.

Antivirus A je program, který je určený pro podniky, které musely omezit provoz kvůli vynuceným opatřením vlády ČR. Před tím, než byl prodloužen program, měl zaměstnavatel nárok na 80% nákladů na náhrady mezd, avšak maximálně 39.000 Kč na zaměstnance. Nově zaměstnavatel získává 100% náhrad mezd a strop se zvýší na 50.000 Kč na jednoho zaměstnance. Režim A bude trvat až do konce roku. I nadále zůstává v Antiviru A náhrada 80% na zaměstnance, který se ocitne v karanténě.

Antivirus B

Co se týče programu Antivirus B, tak ten funguje i nadále. Stát přispívá na náhrady mezd zaměstnanců v podnicích, na které koronavirová krize dopadla nepřímo – poklesem dodávek vstupů nebo odbytu) a; 

Antivirus C (stát odpustí odvody na povinné sociální pojištění pro zaměstnavatele, a to po dobu tří měsíců – červen, červenec, srpen). 

Všechny tyto výše uvedené programy jsou využitelné nejméně do konce října 2020, avšak jejich podmínky se mohou ještě měnit, jelikož budou i nadále předmětem dalšího rozhodování Vlády ČR a MPSV. 

Více podrobností k programu naleznete v příloze této zprávy anebo zde: https://www.mpsv.cz/antivirus. Žádost je možné podat online zde: https://antivirus.mpsv.cz/.  

Připravil/a

Not found.

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat