Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

Koučink

V dnešním dynamickém světě plného nových výzev a neustálých změn je klíčové umět se pravidelně zastavit. Najít prostor pro své myšlenky, zhodnocení svého progresu a nalezení své vlastní cesty k osobním cílům. To vám umožní koučink. Kouč se tak stává vaším průvodcem. Pomáhá vám vytvořit si potřebný odstup, abyste mohli lépe porozumět svým cílům a připravit plán k jejich dosažení.

CO JE KOUČINK

 

Koučink je proces, podporující hledání individuálních řešení a rozvoj člověka v jím zvolené oblasti. Kouč není trenér ani poradce, ale hledá řešení společně s klientem.

Kouči vystupují jako rovnocenní partneři, spolupracovníci, průvodci, důvěrníci. Pracují s jedinci či týmy tak, že pomocí otázek podněcují jejich různé pohledy na věc, pomáhají prohloubit jejich uvědomění (co vlastně chci, na čem mi záleží, jak toho mohu dosáhnout…) a podporují je při nacházení vlastních zdrojů potřebných k realizaci vlastních záměrů a cílů.

Koučování je jako kompas, který klientovi pomáhá najít vlastní cestu a dosáhnout tak úspěchu ve svém osobním i profesním životě. Zároveň ukazuje, jak efektivně zavést do praxe to, co se klient naučil, aby se jeho snahy proměnily v konkrétní výsledky a úspěch.

Kdo je kouč

Kouč – partner a průvodce na klientově cestě. Kouč je někdo, kdo je nestranný, nemusí mít znalosti o problematice, kterou klient řeší, ačkoli je to výhodou. Jeho rolí je vytvářet prostředí, kde může klient objevit svůj vlastní potenciál, nalézt odpovědi na své otázky a najít vlastní způsob řešení výzev.

Kouč klientovi neradí, nic nedoporučuje ani neschvaluje, nic mu nepodsouvá ani ho nikam nesměřuje – neovlivňuje klienta svým postojem či svými zkušenostmi s daným tématem. U kouče je důležitá absolutní důvěra v klienta, jeho celistvost a v jeho schopnost najít vlastní řešení.

Vlastnosti kouče

Úloha kouče je zásadní pro nalezení správné cesty k dosažení vašich cílů a odkrývání vašeho nejlepšího já. Proto jeho vlastnosti a schopnosti mají podstatný vliv na váš úspěch. Kouč by tak měl:

 • umět naslouchat
 • klást otázky, které podnítí sebereflexi
 • být empatický a rozumět klientovým potřebám a výzvám
 • poskytovat podporu a zpětnou vazbu
 • pomoci identifikovat cíle a strategie pro jejich dosažení
 • poskytovat konstruktivní zpětnou vazbu
 • být trpělivý a respektovat individualitu klienta

Kdo je koučovaný

Koučovaný – osoba, která má určité cíle, výzvy nebo oblasti, ve kterých se chce rozvíjet a hledá pomoc k dosažení těchto cílů. Musí být ochoten na sobě pracovat, být otevřený sebereflexi a ochotný změnám a hledání nových perspektiv a přístupů k vlastnímu růstu.

Formy koučinku

Koučink existuje v různých formách, ať už dle způsobu využití nebo jeho zaměřený na konkrétní téma či skupinu. Mezi nejčastější formy koučinku patří:

 • Individuální koučink – tato forma je nejběžnější a zahrnuje jednoho kouče pracujícího s jedním klientem. Díky tomu je zcela přizpůsoben individuálním potřebám koučovaného.
 • Týmový koučink – je určen pro týmy v různých oblastech organizace. Pomáhá zlepšit komunikaci, spolupráci a produktivitu týmu, což v konečném důsledku přispívá k úspěchu firmy.
 • Skupinový koučink – může být použit pro menší skupiny s podobnými cíli nebo potřebami. Umožňuje členům skupiny sdílet zkušenosti, učit se od sebe navzájem a společně řešit výzvy, kterým čelí.
 • Speed koučink – je rychlý a intenzivní typ koučinku, který zahrnuje krátké a intenzivní koučingové relace zaměřené na rychlé řešení konkrétních problémů nebo otázek.
 • Exekutivní koučink – je specializovaný koučink pro vedoucí pracovníky a manažery. Zaměřuje se na rozvoj vedení, strategické rozhodování a zvýšení výkonnosti na vyšších pozicích ve firmě.

Vlastní cesta koučink

Vlastní cesta poskytuje účinné formy poradenství podle situace a potřeb zákazníka. Analyzujeme Váš konkrétní stav a podle něj vybereme specialistu, typ a formu poradenství. Velký důraz klademe na zkušenosti, praxi, praktičnost a dosažení výsledků. Do naší sítě specialistů se dostanou jen zapálení, aktivní poradci, lektoři, kouči. Výběr je velmi přísný a založený na hlavních dovednostech, které poradce potřebuje pro profesionální výkon. Výběr trvá měsíce až roky, více se dovíte Registrace poradce.

 

Specialisté v oboru

Podívejte se na poradce Vlastní cesty, kteří se věnují Koučinku.

Kurzy

Chcete rozvíjet své dovednosti? Inspirujte se přehledem kurzů z oboru Koučinku.

No Post Found

Reference

Podívejte se, co o nás říkají naši klienti.

Články

Hledáte inspiraci z oboru? Projděte si články Vlastní cesty.

Jsou situace, kdy se dostaneme na rozcestí a začneme váhat. Co vlastně v životě máme dělat. Hledáme to nejlepší a to, co by naplnilo náš smysl života. Takové váhající rozcestí často přichází při změně zaměstnání, syndromu vyhoření nebo při rozběhu našeho podnikání. Když nevím, tak přichází rada "udělej si pauzu". Pauzu třeba na 6 měsíců. Pomůže Vám opravdu takové pauza nebo je to past.
|
Ticho, které nezní jako varování. Ticho, které má fatální důsledky pro firmu. Tiché odcházení zaměstnanců, známé také jako Quiet Quitting. Je to fenomén, který vyvolává otázky ohledně motivace, angažovanosti a duševního zdraví v pracovním prostředí. Jak může tato forma rezignace ovlivnit firmy a co to znamená pro jednotlivé zaměstnance? 
|

No results found.

S potěšením vám oznamujeme, že tři z našich skvělých specialistů nedávno dosáhli významného milníku na své profesní cestě. Jana Dobšíčková, Jana Dragová a Jiří Střelec jsou nyní oficiálně certifikováni kouči Creatixo Certified Professionals, čímž rozšířili své odborné znalosti a jsou schopni efektivnějí rozvíjet vaše kreativní, inovativní a produktivní kompetence.
|
Koučink, mentoring, interim management jsou velmi účinné metody v oblasti řešení problémů a rozvoje jak jednotlivců, tak týmů, nebo celé firmy. Jen je nelze zaměňovat, ale je nutné je nasadit na ty správné případy. Jinak jejich účinek bude minimální až žádný. Navíc Vám může hodně provětrat firemní peněženku. Vyzkoušejte si náš test, kdy byste použili jednotlivé nástroje. Nebo kontaktujte naše specialisty, kteří vám poradí s konkrétním případem.
|

No results found.

Pomoc, nebo-li HELP, je součástí našich životů od nepaměti. V současné době na ni trochu zapomínáme a odcizujeme se, ať již z důvodů COVID situace nebo našeho sebe-zahledění. Omezil se kontakt se svými blízkými, kolegy, sousedy a nevidíme tolik možností vzájemné pomoci nebo osobního růstu.
|
Koučink je stále žhavá novinka na poli vzdělávání, a tak se těší velké pozornosti. Pro některé možná až příliš velké. Kdy je koučink skutečně efektivním nástrojem rozvoje zaměstnanců a jaké výsledky od něj můžeme očekávat. Jak si vybrat správného kouče a čemu se vyvarovat?
|