Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

4 nástroje moderního lídra posilující vnitřní sílu

Moderní řízení je založeno nejen na tvrdých znalostech, ale také na lidskosti. Vyžaduje vnitřní sílu lídra. Nejen to, zahrnuje nadhled, komunikaci a schopnost zvládat stres a změny. Klíčem k úspěchu je psychohygiena – 80 % úspěchu spočívá v zdravé mysli. Vytvořil jsem model, který pomáhá budovat firmu a udržovat energii a nadšení. Důležité jsou čtyři klíčové nástroje, které mi osobně pomohly a rád vám je představím. Navíc vám pomáhájí rozvíjet vlastní potenciál a zvyšují spokojenost.
vizualizace záměru, tvůrčí koučink

Co posílí naši vnitřní sílu

Dnešní MODERNÍ ŘÍZENÍ „musí“ být postaveno na vnitřní síle manažera, a to jaký má nadhled, jak dokáže správně komunikovat a jak se vyrovnává se složitými situacemi jako je stress/změna/nečekaná rozhodnutí a práce s novými technologiemi zejména AI. 

Dnešní moderní řízení podle mě je založeno na psychohygieně.

10 let jsem vytvářel v rámci svého budování start-upu Creatixo model, který mi pomůže budovat firmu 24 hodin denně a neztratit energii, nadšení a zaměření na výsledek. Začal jsme hledat, zkoušet nástroje, které by mě v tom pomohly. Našel jsem je a sestavil do uceleného vlastního programu. Jakmile jsem začal dosahovat výsledků, začal jsem je používat i pro své klienty.

Domnívám se, že jako lídři, manažeři potřebujeme v dnešní době kromě manažerských dovedností, na které existuje mnoho manažerských kurzů, příruček, Youtube videí, ale i koučů a lektorů „jiný přístup“. Potřebujeme „systematický osobní růst“ zaměřený na psychohygienu manažerů a týmů.

Praktické nástroje pro současného lídra

Zaměřil jsme se na to, jak se cítit skvěle a přitom neztratit tah na vlastní podnikatelský záměr. Jak si držet stále stejný směr, al přitom zlepšovat své schopnosti. Potřeboval jsem neustále vidět svou strategii. Tady mi začala pomáhat vizualizace. Správná vizualizace mi začala dodávat nadhled. Jenže vše se mění a bylo zapotřebí rozvíjet kreativní schopnosti. Jen se koukněte, co dnes způsobuje umělá inteligence AI.

To vše vyústilo v to, že jsem si nadefinoval 4 klíčové nástroje, co mi opravdu jako podnikateli a lídrovi začaly pomáhat. Rád bych se o ně s Vámi podělil. Zde jsou:

  1. VIZUALIZACE OSOBNÍHO A FIREMNÍHO ZÁMĚRU
  2. MEDITACE K DODÁNÍ NADHLEDU A ZVLÁDÁNÍ STRESU
  3. TVŮRČÍ KOUČINK NA ROZVOJ MOTIVACE A RADOSTI Z VÝSLEDKŮ
  4. CVIČENÍ K VYŠŠÍ VYTRVALOSTI A POZORNOSTI

Všechny tyto 4 nástroje nám pomáhají rozvinout náš potenciál a postupně překonávat většinu překážek a výzev, které náš život potkávají. Snadněji dosáhnete vlastních záměrů. Můžete s nimi pracovat jednotlivě, ale pohromadě tvoří skvělý výkonný celek. Tak skvělý, že jsme jej pro své klienty začal používat pro jejich rozvoj. Pojďme si jejich význam více přiblížit.

Vizualizace osobního i firemního záměru

Jako lídr nebo majitel firmy vždy víte kam chcete jít a co chcete dokázat. Často nás operativní starosti o toho záměru odvádí. Čas plyne tak rychle, že najednou zjistíme, že jsme promrhali čas a jsem úplně jinde. Zde hraje obrovskou roli vytvořit si vizuální podobu a přesně specifikovat záměr. Tak přesně, že si jej snadno zapamatujete nejen vy, ale i vaši zaměstnanci. Je naprosto vhodné jej dostat do jedno věty, ideálně o 10 slovech. Tady to nekončí. Vizualizace je mnohem více.

S vizualizací záměru pracuji na základě vlastních myšlenkových vzorců a emocí. Nejde jen o to mít představu, která je podpořena myšlenkovou strukturou, ale také vložit do ní pozitivní emoce (cítím radost, naplnění spokojenost.). Dále záměr můžete posilovat tvůrčími nástroji např. napsat příběh, namalovat obrázek, zazpívat si ho, jít si s ním zaběhat atd. Čím více si začnete tvořit vaše záměry tímto způsobem, postupně se začnete lépe soustředit, budete mít větší jasno v oblastech, kde jste se cítili v chaosu a dosáhnete také vnímat více detaily v projektech, kde potřebujete kvalitní výsledek. Záměr se bude společně s vámi rozvíjet.

Meditace pro nadhled a zvládání stresu

Zjistil jsem, že meditace je velmi důležitá nejen pro zklidnění celého organismu, ale zejména buduje postupný nadhled nad situací. Umí nás zbavit stresu a vypnout vnitřní napětí. Meditace, které realizuji se zaměřují na práci s dechem, práci se 7 úrovněmi vědomí, kde pracujeme s naším tělem a energetickými centry.

Prostě meditace je stav soustředění na to, co chceme, co chceme rozvíjet. Jde o to si posílit vlastní sebevědomí a mít tak pocit, že dokážu naplnit vlastní záměr. Zde totiž při denních překážkách často ztrácíme víre, že to záměru dosáhneme. Bez meditace nedosáhnete svého vizuálního záměru.

Tvůrčí koučink pro rozvoj motivace a radosti

Dostáváme se k zásadní části naplnění své role. Nejde o to jen vidět a soustředit se na záměr. Jde o to záměr opravdu cítit a mít z něj skutečnou radost. Navíc cítit, že s naplněním záměru se zdokonaluji. To je další silný motor lídra. Jak to udělat? Zde mi naprosto skvěle posloužily hormony štěstí. Hormony o který se dlouho ví, jak je vytvářet. Jen to vědomě nikdo nedělá. Postavil jsme si metodiku “Tvořím srdcem”, kde cíleně pracuje na správném využité 4 hormonů štěstí (dopamin, serotonin, endorfin, oxytocin). Nejen to, že moc to splnilo účel, ale také jsem snížil až skoro odstranil útočící stres.

Tvůrčí koučink se mi stal životním posláním. Pracuji v něm s otázkami, nasloucháním, praktickými životními situacemi. Moji klienti si pak uvědomují, jak mohou změnit vlastní životní situace a jak jim práce s hormony štěstí usnadní život.

Cvičení k vyšší vytrvalosti a pozornosti

Nezanedbatelnou složkou v rámci osobního rozvoje je „cvičení“. Zaměřuji se na Chi-kung (osm brokátů), který mi pomáhá držet naprostou koncentraci a pozornost na věci které dělám. Navíc Chi-kung mě naučil pracovat se třemi principy uvolnění, napětí a uvolnění. Přeloženo relaxovat – dělat – relaxovat. Znamená to, že po každém větším vypětí má následovat uvolnění. Pokud se to tak neděje začínáme býti přetížení. Proto ve workshopech učíme dodávat jednoduché cviky, které můžete dělat v práci a pomůžou Vám se uvolnit.

Je toho mnohem více. Nejlepší je si všechny 4 nástroj vyzkoušet na vlastní kůži aspoň na 1-2 měsíce dodržovat. Pak zcela jistě uvidíte změny sami na sobě a všichni ostatní ve vašich výsledcích.

Chcete být skvělý lídr a cítit se také skvěle? Pak vás rád těmito nástrojem provedu.

Jindra

Připravil/a

#koučink #management #meditace #osobnírozvoj #psychohygiena #talent

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat