Nedávno jsem se svým kolegou Jiřím Střelcem, s kterým připravuji webinář „Jak plynule zvýšit svůj výkon za 6,5h” zamýšleli, co metodika Creatixa „rozvoj lidského potenciálu“ přináší klientům, s kterými jsme měli a máme možnost pracovat. Sepisovali jsme dosažené výsledky a hledali cesty, jak rychle jsme jich dosáhli. Tedy, jak rychle jich dosáhly naši klienti.
Vyšší úsilí nemusí být cesta k vyššímu výkonu
Dříve jsem se domníval, že čím větší úsilí, tím můžeme dosahovat vyššího výkonu. Nicméně po zkušenostech vidím, že tomu tak vůbec být nemusí. Velké úsilí může překvapivě vést k opačnému efektu, a sice k velmi malým výsledkům. Jak se to může stát? No jednoduše.
Velké úsilí přináší i velký vnitřní tlak a napětí. Hned za ním jde i negativní stress. Pokud to včas nezachytíme je jen krůček k vypětí celého organismu, která znamená i syndrom vyhoření. Místo výsledků se nám obrátí život naruby.
Příčina, která nás drží daleko od výsledků
Zní to nepochopitelně, že když budeme více pracovat nemusíme mít výsledky. Tak nás to neučili. Co je to podstatné, že se k výsledkům nedostaneme? Je to setrvání v naší komfortní zóně. Čím více zůstáváme v komfortní zóně a neustále vyvíjíme úsilí dosáhnout výsledku, tak naopak dochází ke stagnaci. Nedojde k žádnému nárůst lepších výsledků. Jen jako roboti opakujeme činnosti a snažíme se jich dělat více a věříme ve změnu. Jenže se postupně vysilujeme. Pokud bude stagnace nás samotných trvat dlouho, bude se zvyšovat i riziko toho, že přestaneme věřit, že naše aktivity, úsilí mají smysl. Snadno náš pak zachvátí prázdnota a beznaděj.
Jak rychle zvednout vlastní výkon – zkuste moji vlastní cestu
Zaměřte se na záměr
Vždy existuje řešení a ono opravdu je. Mám ho vyzkoušené na vlastní kůži a s obrovským počtem manažerů a pracovníků. Je to řešení které mě a mým klientům pomáhá plynule zvyšovat výkon a mít výsledky bez rizika zbytečného stresu. Jaký je postup:
- Definovat záměr a plně se na něj soustředit – záměr, který zjednodušuje a zefektivňuje činnosti, rozvíjí vzorce chování a kompetence.
- Vytvořit tvůrčí prostředí – pro rozvoj individuálních kreativních schopností, který každý člověk má.
- Vystupování z komfortní zóny – po mylných krůčcích, kdy propojujeme silné a slabé stránky. Vytváříme tak růstovou zónu.
- Nastavení potential time – předpokladem k úspěchu a k plynulému zvýšení výkonu je potřeba nastavit „potential of time“ Začátek a výsledek celého procesu.
Rád bych upozornil, že právě v růstové zóně dochází k pozitivním reakcí, které se přemění do Sweet point (sladký bod) – flow, radost, plynutí. To je velmi důležité pro další šťastný a produktivní život.
Jak dlouho a jakých výsledků můžete dosáhnout
Realizovat 1 nebo i 2 záměry je možné za pouhých 6 sezení ( 6 hod). Vše začín testem potenciálu Creatixo, který vyhodnotí vaše silné stránky, a jak je zapojit do vlastního záměru. Ve své podstatě to bývá jeho nejdůležitější věc k vystoupení z komfortní zóny a dosáhnutí výsledku. Test ukazuje váš potenciál, tedy víte, že sice vystupuje z komfortní zóny, ale máte na to a vidíte v čem na to máte. Obavy klesají!
Jednoduchý příklad práce s klientem:
Záměr: Zlepšit řízení týmu a dotahovat projekty do výsledku
Rozvíjené kompetence: Asertivita a Analytické a systematické myšlení
Vzorec chování: Delegování, kontrola a dávání zpětné vazby a důslednost a pečlivost
Proces: V každém sezení má úkoly, které realizuje v praktických situací na pracovišti a následně tyto úkoly vyhodnocujeme. Včetně rozborů situací a emočních bloků, které je velmi složité vyřešit.
Výsledek?
Klient mi oznámil na posledním 6 sezením, že se mu povedlo otevřít první obchodní pobočku ve firmě. A takových podobných příkladů je stále více a více.
Je to jen na Vás, jestli chcete dosahovat výsledky nebo přešlapovat na místě.