Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Mentoring

V dnešní vysokokonkurenční pracovním prostředí je dobré mít v životě průvodce. Průvodce, který vás provede všemi výzvami a překážkami, které přicházejí s rozvojem kariéry nebo vaší firmy. K tomu slouží mentoring. Mentoring je investicí do vaší budoucnosti. Je to cesta, kterou mnoho profesionálů zvolilo k dosažení svých cílů.

Hledáte někoho, kdo vám pomůže posunout se v kariéře, zlepšit vaše dovednosti a rozšířit vaše znalosti, neváhejte se zapojit do programu Mentoringu. Mentoring je cesta, která vás povede k úspěchu. Je to příležitost, kterou byste neměli zmeškat. Vlastně jde o aktivní sdílení zkušeností.

CO JE TO MENTORING

Mentoring je jedna z velmi účinných metod předávání znalostí, dovedností, zkušeností nebo i kontaktů. Většinou starší a zkušenějšímentorpředává, stínuje nebo dozoruje mladšího v dané oblasti méně zkušenéhomentee(učně, žáka). Mentoring většinou probíhá na pracovišti mentee. Jedná se o proces založený na zkušenostech, znalostech a povzbuzování. Jde o formu spolupráce, která může vést k posunu ve vaší kariéře a osobním růstu.

Kdo je to mentor

Mentor – v určité oblasti velmi zkušený rádce, partner, učitel. Mentor musí být člověk, který dokáže rozpoznat aktuální stav a schopnosti mentee, najít cestu, jak pomoci dosáhnout dohodnutého cíle mentoringu. Pro skvělou práci je třeba vytvořit vhodný vztah dvou lidí založený na důvěře – člověka ochotného předávat své zkušenosti a učícího se, ochotného aktivně aplikovat zkušenosti do praxe.

Vlastnosti mentora

Role mentora je klíčová, která vás může inspirativně vést správným směrem. Jeho vlastnosti mají zásadní vliv na váš úspěch. Mentor by měl:

  • ochotný sdílet vlastní poznatky

  • schopnost naslouchat

  • umět vysvětlovat a radit

  • poskytovat zpětnou vazbu

  • být trpělivý

  • empatický

Kdo je to mentee

Mentee – osoba ochotna rozvíjet vlastní dovednosti, poznat sama sebe, poznat vlastní potenciál. Také musí být ochotna pozorně naslouchat, zkoušet a plnit i úkoly. Hlavně učit se a přijímat vedení od svého mentora. Je důležité, aby mentee měl jasnou představu o svých cílech a mentor mohl pomoci je dosáhnout.

Formy mentoringu

Mentoring není jen o tom, že si mentor a mentee sednou do místností a diskutují. Mentor může být mnohem efektivněji zapojen do rozvoje mentee a vaši firmy. Podle situace můžete zvolit i tyto formy mentoringu:

  • mentoringové stínování – mentor stínuje vybrané aktivity mentee a buď zasáhne do situace, aby společně s mentee dosáhli nejlepšího výsledků nebo posléze dává mentee zpětnou vazbu

  • zapojení mentora do projektu – mentor je zapojen většinou do nejnáročnější fází života projektu nebo do fázím ve kterých se mentee učí

  • firemní mentoring – zkušenější specialisté, manažeři se stávají mentory pro začínající manažery a provádí je přes firemní úskalí. často bývá i varianta, kdy noví pracovníci dostanou mentora pro lepší zapracování.

  • mezi-firemní mentoring – skupina firem nebo divize velké korporátní firmy si vázejme prostřednictvím mentorů předává zkušenosti

  • majitelský a TOP management mentoring – pro tuto organizační úrověň řízení není vhodné využívají interních mentorů. Je vhodné si najmout specializovaného mentora dle aktuálního kontextu firmy, aby majitelé dokázali dělat, co nejlepší rozhodnutí, která ovlivňují chod celé firmy.

  • startUP mentoring – začínající podnikatel si najme jednoho nebo více mentorů z různých oborů, aby dokázal co nejrychleji a bez zbytečných ztrát dostat vlastní nápad na trh

  • vlastní cesta mentoring – naše síť specialistů vytvořila specifický postup mentoringu pro dosahování nejlepších výsledků viz popis níže

Vlastní cesta – mentoringový program 

Vlastní cesta má specifický způsob pro podporu mentoringu tzv. znalostní linie. Linie obsahují specifický postup, jak efektivně předat znalosti a dosáhnout nových návyků. Slouží i jako metodický nástroj pro mentora.

 

Specialisté v oboru

Podívejte se na poradce Vlastní cesty, kteří se věnují Mentoringu.

Kurzy

Chcete rozvíjet své dovednosti? Inspirujte se přehledem kurzů z oboru Mentoringu.

Reference

Podívejte se, co o nás říkají naši klienti.

Články

Hledáte inspiraci z oboru? Projděte si články Vlastní cesty.

Jsou situace, kdy se dostaneme na rozcestí a začneme váhat. Co vlastně v životě máme dělat. Hledáme to nejlepší a to, co by naplnilo náš smysl života. Takové váhající rozcestí často přichází při změně zaměstnání, syndromu vyhoření nebo při rozběhu našeho podnikání. Když nevím, tak přichází rada "udělej si pauzu". Pauzu třeba na 6 měsíců. Pomůže Vám opravdu takové pauza nebo je to past.
|
Koučink, mentoring, interim management jsou velmi účinné metody v oblasti řešení problémů a rozvoje jak jednotlivců, tak týmů, nebo celé firmy. Jen je nelze zaměňovat, ale je nutné je nasadit na ty správné případy. Jinak jejich účinek bude minimální až žádný. Navíc Vám může hodně provětrat firemní peněženku. Vyzkoušejte si náš test, kdy byste použili jednotlivé nástroje. Nebo kontaktujte naše specialisty, kteří vám poradí s konkrétním případem.
|