Volat poradce: +420 737 279 917
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

4 věci pro posílení vnitřní síly – kde bereš tolik energie

Jak je možné, že máš tolik energie? Ptali se nejen mě, ale i Fabia. Proč jsou lidé, kteří nejsou schopni dotáhnout věci do konce? Mají pocit, že na to nemají energii. Jak je možné, že jiní ji mají. Je to ve správném nastavení a hospodaření s energií. Co je opravdu klíčem, který vás může vést ke skvělým výkonům a nebudete potřebovat neustále doplňovat energii? Tak ten klíč jsme spolu Fabiem pojmenovali.
vnitřní síla a životní energie

Začalo to nevinnou diskusí na vleku s trenérem snowboardu Fabiem v Itálii. Fabio je neskutečně energický a pozitivní trenér, sportovec a lektor. Prostě jsme si sedli a ukázalo se, že máme hodně stejný přístup nejen k životu, ale i k práci. Netrvalo dlouho a položil mi otázku “Kde bereš tolik energie?”. Byla to otázka, kterou často dostával od svých žáků, kamarádů. Stejnou otázku dostávám roky také. Není divu, že naše odpovědi byly jako přes kopírák. Často vidím, jak jsou lidé bez energie. Tak jsem se rozhodl napsat tento článek. Popsat společné závěry s Fabiem.

Snadnější je zrychlit než roztlačit vlak

Lokomotiva má hodně práce, aby dala do pohybu celý vlak. Je to spousta energie a jde to pomalu. Jak se vlak pohne, pak už tolik energie nepotřebuje proto, aby jel stále vpřed. Lokomotiva se tak “nenadře”. Když vedou koleje do kopce, stačí jen trochu energie přidat. Z kopce spíše brzdíte a rekuperujete.

Být stále aktivní – šetří vaši energii 👌

Hned na první dobrou jsme se s Fabiem shodli, že hodně energie máme proto, že jsme stále aktivní. Předcházející aktivita a zážitek nás snadno vede do další aktivity, na kterou nepotřebujeme tolik energie. Za roky takového fungování již máme návyk, že když se na chvíli zastavíme, tělo i mysl je neklidná, chce něco tvořit a dělat.

Vlastně vše krásně plyne s minimálním úsilím. Jen překonáváte negativní nebo náročné situace.

Je to naprosto snadné. Koukli jsem s Fabiem do svého dětství, dospívání i profesní kariéry a na obou životních cestách bylo neustále hodně aktivit. Část jich byla z donucení rodičů, protože se dělat musely, ale další část proto, že jsme chtěli. Já osobně jsem dělal více jak 12 různých sportů. Platí jedno pravidlo:

Nezáleží na tom, zda je ráno, odpoledne nebo večer. Váš vnitřní motor běží (vlak jede) a hned se do nich pustíte. Nepotřebujete žádnou energii na rozjetí vlaku. Není důležité, abyste každou aktivitu dělali na světové úrovni.

Ne všichni to mají jako já s Fabiem. Vidím okolo sebe řadu lidí, kteří odpočívají, válí se, spekulují, omlouvají nečinnost. Prostě jsou pasivní. Tady prostě vlak stojí. Když si dáte dlouhou pauzu nebo se odpojíte od svých aktivit, nebo jedete na dlouhou dovolenou, vlastně se zastavíte ve svém flow. Zastavíte se i od toho, co milujete! Po návratu na vás čeká obrovský balík na dotažení. Vlak se zastavil, cesta nikoliv.

Rozjet se je hodně těžké. Zvláště je to obtížné pro lidi, kteří nemají dostatečnou touhu nebo vášeň pro to, co dělají.

Vidím to každý den, jak lidé dávají přednost pasivnímu koukání do mobilu na to, co prožili nebo udělali ostatní. Místo toho, aby sami zvedli zadek ze židle a šli tvořit. Šli prožívat s kamarády, rodiči, přáteli nová dobrodružství. Nejen to, každý prožitek je novou zkušeností. Upřímně nezáleží na tom, zda je pozitivní nebo negativní. Podle mě mnohem více záleži na tom, že VZNIKLA A JE. Sama o sobě má tu sílu pro další životní rozhodování. Navíc nás uvedla do pohybu.

Správně hospodařit s energií

Je to jasný přístup k životu, ve kterém jde o to, že na jednu stranu

  • energií zbytečně nemrhat
  • a na druhou stranu energii získávat

Tím, že neustále dokola nemrhám energii na rozjezd (příště již opravdu zhubnu, příště již spočítám kapacity týmu, příště již udělám strategii firmy ….), ji šetřím. Dívám se na aktivity, které miluji a které mě posouvají v mém životě. Když znám smysl svého života, snadno si poskládám aktivity, které mě baví a lidé mě za ně platí. Takové má být zaměstnání nebo podnikání.

Pro volný čas hledám také aktivity, které miluji a které mě nabíjí, přináší radost. To přinese to, že i po práci se těšíte na to, že třeba půjdete běhat i když jste unavení. Běh a radost z pohybu vám přinese uvolnění, odpoutání se od náročných až negativních myšlenek a celá bytost si tak odpočine. Když vše správně poskládáte a naučíte se dané věci správně prožívat, posílí a dobíjí vaše baterky i emoce z aktivit, které děláte.

Být stále aktivní je pak velmi snadné. Jen vaše okolí tomu dost často nebude věřit. Nebude, dokud to nezažijí sami.

Závěrečné shrnutí, jak posílit vlastní energii

  1. Rozjeďte vlak a už nepřestávejte! Představte si lokomotivu – její největší úsilí spočívá v rozjezdu vlaku. Jakmile je v pohybu, vše jde snáze. Totéž platí pro naši energii. Jakmile jednou nastartujete tělo i mysl k aktivitě, další kroky už přicházejí samy. Tajemství tkví v neustálé aktivitě. Tělo i mysl si zvyknou na neustálý pohyb a nevyžadují tolik energie na každý nový začátek. Jakmile získáte rytmus, energie přichází sama od sebe.
  2. Dělejte to, co vás baví! Nejvíce energie přichází z činností, které vás baví. Když se věnujete něčemu, co máte rádi, práce přestává být námahou a stává se radostí. Nemusíte být na světové úrovni, abyste něco dělali s láskou. Důležité je, že vás to posiluje a udržuje v pohybu. Když se vášnivě věnujete svým aktivitám, energie přichází přirozeně.
  3. Nenechte se zastavit – buďte stále v pohybu. Kolem sebe vidím lidi, kteří často odpočívají, tráví hodiny na gauči a čekají, až se stane něco zajímavého. Ale takhle to nefunguje. Když jednou přestanete být aktivní, zastaví se i váš vnitřní vlak. A rozjet ho znovu je obrovská dřina. Důležité je, zůstat v pohybu. I po náročném dni se najdou aktivity, které vás nabijí – ať už je to běh, procházka s přáteli nebo jiný způsob odpočinku. Pohyb pomáhá regenerovat tělo i mysl.
  4. Najděte smysl svého života a energii z něj čerpejte. Když víte, co vás pohání, snadno si nastavíte priority a aktivity, které vám přinášejí finanční nebo osobní úspěch. Znát svůj smysl života znamená šetřit energii na to, co je opravdu důležité, a neplýtvat ji na věci, které vás nikam neposouvají. Správné hospodaření s energií neznamená, že se fyzicky nevyčerpáte, ale že se věnujete věcem, které vás naplňují. Tím nejenže udržujete svou vnitřní sílu, ale zároveň tvoříte hodnoty, které mají smysl jak pro vás, tak i pro ostatní.

  • podívej se do občanky, kolik ti je
  • to nemůžeš vydržet
  • každá baterka se vybije
  • to můžeš jen ty
  • jsi blázen
  • ty nám nerozumíš
  • ….

No a z vaší strany to začne mít nádech, že ti pasivní vlastně mrhají životem.

Připravil/a

#energie #vnitřnísíla #vůle

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat