Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

Smysl života

Dostali jste se do životní fáze, kdy si kladete otázky typu Proč tu jsem? Co bych měl dále dělat , abych se cítil naplněný a užitečný? Nebo je vám 18 let a máte celý život před sebou? Tak si říkáte jak jej správně žít, abych je nepromarnil, protože jsou věci, které jdou a nejdou dělat v 18 letech. Stejně tak jsou věci, které jdou a nejdou dělat ve 40 nebo 50 letech. Jak je tedy vhodné uchopit vlastní život, abych já sám z něj měl radost?
original_Smysl_zivota_-_cesta_stastne_misto_2m

Smysl života je pro lidi, kteří přemýšlí nad tím, proč tu vlastně jsou. Pro jaké aktivity má smysl se namáhat a pro jaké ne. Pro které aktivity se mám namáhat já osobně a které bych měl nechat spíše někomu jinému.

Proč smysl života?

To je velmi jednoduché. Čas máme omezený a bohužel nevíme, kolik ho máme. To si asi uvědomuje všichni. S tím přichází i to, zda čas chceme užitečně využít pro sebe a své okolí nebo ne. Možná třeba jen proto, abychom, až budeme v důchodu, si dokázali sami sobě říct, že jsme vlastní schopnosti a nám vymezený čas využili opravdu skvěle a náš život měl smysl.

Když se opravdu rozhodneme naplnit svůj život a něco přinést sobě, okolí, společnosti, zjistíme, že je to hodně práce. Času opravdu není nazbyt. Vše co nás odvádí od této cesty vlastního smyslu života nás zavádí a brzdí. Čím víc stárneme, tím více si uvědomujeme, že nám čas chybí.

Je tu ještě jeden paradox. Jak jednou vstoupíte na cestu svého života, tak postupně objevujete další možnosti a souvislosti. Cesta se vám rozšiřuje. Vidíte ji jasněji. Více a více vidíte i následné kroky, vidíte skoro jako do vlastní budoucnosti. To vám pak pomáhá se mnohem účelněji rozhodovat.

Když vidíte, co smysl života může přinést, někdy i zjistíte, že to nemůžete stihnout za jeden život.

Neotálejte a najděte si svůj smysl života a udělejte první krok.

Každý den pak budete mít pocit neuvěřitelného naplnění. Ostatním budete přinášet radost a oni ve vás získají jistotu a třeba i lídra. Ten, kdo ví kam a proč jde, dává lidem jistotu ho následovat. Když se správně naladíte a poznáte sami sebe, pak můžete i poznat „lehkost bytí“, „synchronicitu“, ale i něco, co se dá pojmenovat jako „život na vlně“.

Co je to smysl života

Smysl života je vlastně pochopení vlastního snažení. Pochopení, proč já mám určité předpoklady, které jsou zcela odlišné od ostatních lidí. Zaměření vlastních životních aktivit na to, co mě osobně dává smysl a samozřejmě čemu bych chtěl svůj život zasvětit. To možná jen proto, abych si na sklonku života mohl s příjemným pocitem říct – „Žil jsem skvěle a vše, co jsem udělal, mělo smysl. Svůj čas jsem nepromarnil.

Jak poznám, že jsem našel vlastní smysl života

Toto je velmi důležitá otázka. Zvláště pro pochybnosti, které vždy přijdou. Pochybnosti přichází v době, kdy řešíme nové / náročné situace. O tom je celý život. Neustále děláme něco nového. Ze začátku se nám nedaří, prostě je ještě neumíme. Tak váháme a pochybujeme. Je to přirozené.

Představte si, že naše situace prožíváme jako biorytmy. Jednou jsme nahoře a jednou dole. Jednou se nám něco povede a jednou zase ne. A co smysl života? Smysl života si můžete představit jako takový neustále přítomný směr v pozadí všech situací, které se vám dějí.

I když se pohybujete nahoru a dolů, máte pocit, že vše směřuje správným směrem. Směrem k vašemu smyslu života. Smysl života, který jste určili, se postupně v reálném životě skládá jako malinkaté někdy i veliké puzzle a tvoří ve stejném směru obraz vašeho reálného života. Jednotlivé dílky do sebe zapadají a podporují se. Někdy se vám i něco nepovede. Zažijete nebo vytvoříte negativní zkušenost. Dost často i ta je vám potřebná a zapadá do obrazu vašeho života. Často pak hned získáte velký kousek puzzle a poskočíte o velký krok kupředu.

Je tu ještě jedna věc. Rodina, přátelé, kolegové v práci, nové zakázky, dodavatelé, to vše zapadá také. Navíc máte pocit, že se váš život hodnotně naplňuje a za vámi vzniká krásná zahrada a ne vyprahlá poušť.

Jak najít smysl života

Proč ho hledat, když v životě se tak nějak přirozeně dostaneme tam, kam máme. Někteří snad ano. Zažili jste ten pocit, když se posunete o nové poznání a v ten moment vám dojde, že kdybyste tuto informaci věděli například ve 20 letech, zcela byste vedli svůj život jinak? Já to znám.

Také jsem zažil i pocit, kdy jsem si vzpomněl, že jsem tuto informaci ve 20 letech potkal. Jenže jsem jí nepřikládal žádný význam. Dobře vím, že je velký rozdíl mezi vědomou a nevědomou cestou. Chcete-li naplno využít život, který tu máte, pak zkuste smyslu života vyjít naproti např, takto:

 1. Poznání sebe sama – kdo jsem, jaké mám talenty
 2. Co mě přitahuje – o co se přirozeně zajímám, získávám si informace
 3. Co mě naplňuje energii – při jakých aktivitách se cítím skvěle a plný energie
 4. V jaké oblasti mě to přirozeně myslí – kde mě samy napadají myšlenky a velmi správné
 5. Čeho bych chtěl dosáhnout v mých oblastech, které mě přitahují, naplňují, kde mě to myslí
 6. Co bych tu chtěl po sobě zanechat
 7. Formulujte smysl do slov – tak, aby vám dával logiku a i srdce cítilo že je to vaše správná cesta. Možná i ta, kterou máte jít jen vy, protože vy máte pro ni potřebné talenty.

Příklady smyslu života

Na závěr bych rád uvedl jen několik příkladů smyslu života. Prosím počítejte s tím, že je naprosto jiné když formulujete smysl života ve 20 a nebo ve 40 či 50 letech. Často jako první smysl života lidé definují:

 • Chci být spokojený
 • Chci, aby má rodina byla šťastná a děti vyrostly ve skvělé lidi
 • Chci být skvělý architekt, který dělá nezapomenutelná díla
 • Chci být na technické špičce v oblasti motorů
 • Chci pomáhat lidem a firmám najít cestu k úspěchu

Jaký je váš smysl života?

Připravil/a

#naplněný život #smysl života #talent

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat