V každé firmě dochází k řadě zásadních změn. Každá změna nás nutí opouštět komfortní zónu, žene nás do rizika a k tomu všemu se nenápadně přikrádá stres. Stres, který se dá krátkodobě zvládnout, ale při dlouhodobém působení nás může paralyzovat a významně snížit i výkon firmy.
Čím více změn, tím větší růst stresu
Většina firem se se stresem potýká. Nemají čas a tak přistupují k potenciálně rychlým a snadným řešením. Jenže jakmile si začnou zaměstnanci stěžovat na stres, bývá již situace vážná. Navíc může docházet k dalšímu rozšiřování a přenášení stresu na ostatní, aniž by ve stresu vůbec byli.
Vyřeší stres 1 workshop nebo školení?
Dostat se do stavu, kdy pociťujeme stres a jeho příznaky, mezi které např. patří – únava, vyčerpání, chvění, třes, neschopnost se soustředit, pocit tlaku, bolesti hlavy, roztěkanost, napětí v těle, problémy s trávením není ze dne na den. Tyto příznaky vyžadují delší čas a působení stresu na náš organismus. Často se jedná o měsíce i roky. Jestli již zaměstnanci mají tyto příznaky, je nejvyšší čas se stresem začít pracovat systémově. Bohužel zde jedno školení, kde se pracovníci doví, co je to stres, jak se stres projevuje a jaké jsou možnosti jeho řešení, nestačí. I malá a krásná cvičení jsou bezva. Jen tak trochu zápasí s již vytvořenými návyky. Navíc každý člověk může mít naprosto jiné příčiny vlastního stresu. Není-li stres řešen komplexně, jsou dílčí školení a kurzy spíše vyhozenými penězi.
Stres je třeba řešit nejprve u lidí, pak v týmu a firmy jako celku
Každý máme jinou stresovou odolnost. Prožili jsme jiné situace a rozdílné situace nás různě zatěžují. Ti, kteří jsou zvyklí každé 2 hod na změnu (servisní technici, záchranka, krizoví manažeři, …) a nebo přeskakují z jednoho tématu na druhý (lektoři, interní manažeři, zákaznický servis, …), aniž by se zapotili nebo si toho všimli, mají již vybudovanou vyšší stresovou odolnost. Někteří tento stav berou jako naprosto běžnou aktivitu.
Stres je stresem tehdy, když si myslíme, že se jedná o stres.
Pak jsou lidé, kteří se cítí pod obrovským tlakem, když dojde k úpravě zadání. Prostě jsme každý jiný a každý se potřebujeme se stresem vyrovnat po svém. Osobně jsem netušil, co je to stres, dokud jsem nezačal pracovat v Public relations agentuře. Tady jsem také poznal, že jedině já sám mohu zvrátit stres a jeho působení. Když pochopíme, že my sami jsme klíčem, je vhodný čas se zaměřit na tým. Spíše se konkrétně zaměřit, kde v týmu a jakým způsobem vznikají stresory na tým. Určitě cítíte, že v každém týmu budou zcela jiné. Bude tedy existovat jiný postup. To jestli jsem správně odhalil stresory týmu poznám, že při jejich změně se zlepší:
- atmosféra týmu
- upraví se výkon
- nálada pracovníků bude lepší
- soustředění se posílí
- pracovníci budou více ve stavu řešitelů než obětí ….
Od týmu je kousek k nastavení firmy. Zde jsou 2 velmi důležité pohledy.
- zbytečný tlak, přetěžování – jak se máme chovat, rozhodovat, komunikovat, jednat, zavádět změny, aby se lidé rozvíjeli a neupadali zbytečně do stresu
- chápání nezbytných změn – správně komunikovat, aby pracovníci chápali, že jsou změny, které se musí udělat, protože jsou pro firmu důležité i když vytváří únosnou míru stresu
Jít opačnou cestou od firmy přes tým k lidem není efektivní právě díky individualitě stresu u jednotlivých pracovníků. Navíc investovat další aktivity a peníze do „boje se stresem“, když se pracovníci sami nerozhodnou si zlepšit vlastní stresovou odolnost, jsou zmařená investice.
Odolnost vůči stresu začíná u nás samotných
Na internetu najdete spousty článků zaručeně nejlepších tipů, jak se zbavit stresu (7 tipů, 10 tipů, 13 způsobů, …). Je jejich hodně a každý má svůj přínos. Jenže to má řadu háčků. Ne všichni dokáží např. meditovat, ne všichni ví jak opravdu správně dýchat, ne všichni mají stejné žaludeční potíže. Tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Pojďme se na řešení stresu a jeho odolnosti podívat komplexně. Pojďme se nejprve zaměřit na posílení stresové odolnost vlastní cestou na 4 úrovních:
- fyzické – když se stres projeví na našem těle, je třeba zapojit specifické techniky od dechových cvičení až po psychosomatické techniky. U cvičení, která používáme, můžete prakticky hned pocítit úlevu a rozdíl od aktuálního stavu. Naše výsledky ukazují, že i během několik následujících dní příznaky ustupují a jste připraveni plně fungovat.
- psychické – stres nepříznivě působí na naši psychiku. Silně ovlivňuje naše chování i emoční stav. Je proto vhodné zaměřit se na nezdravé vzorce chování a emoční reakce na stres a objevit vlastní vnitřní zdroje energie, motivace a své silné stránky. Objevit vlastní cestu, jak lépe odolávat tlaku a zvládat i náročné situace.
- mentální – ať chceme nebo ne, vše začíná v hlavě. Naše myšlenky a postoje určují, jak vzniklou situaci považujeme za prospěšnou, pozitivní nebo negativní. Odproštění od nesprávných a negativních myšlenek je jeden z hlavních kroků eliminace stresu. Správné postoje mohou zcela změnit představu o stresové situaci.
- komunikační – stejně jako nálada nebo atmosféra se šíří i stres. Je vhodné se zaměřit na to, jak stres a stresové situace komunikovat nejen z vlastní pozice, ale jak na stresovou komunikaci reagovat nebo ji zastavit. Jak komunikačně podpořit kolegu, který je ve stresu. Jak komunikovat v týmu, aby se stres nerozšiřoval. Není to jen záležitost vedoucích, ale každého z nás. Komunikací si můžeme vzájemně ubližovat nebo také zvyšovat stres. Naučme se jej zastavit.
Na každé této úrovni by si měl každý člověk najít, nejlépe pod vedením zkušeného lektora, co je mu blízké, přirozené. Prostě co umí použít. Pak mu to ihned přinese výsledky. Nebude se trápit, že dané doporučení je pro něj moc obtížné. Zde je nutný osobní kontakt s lektorem. Sami nepoznáme, kde nesprávně aplikujeme doporučení.
Už jste si vybrali ta doporučení, která vám fungují? To se vám budou snadno dělat každý den nebo týden a velmi rychle uvidíte výsledky sami na sobě. Hlavně vaše stresová odolnost poroste. Až jste sami uvnitř sebe silní, je snadnější začít řešit stresory v týmu. Posléze je začít řešit na úrovni firmy. Vedoucí navíc tímto postupem i uvidí, kdo má zájem se zlepšovat a koho má smysl podpořit. Kdo jen rád mluví o stresu.
Jak může management efektivně řešit stres
Na závěr jen malá rekapitulace. Řešte stres opravdu u těch, kteří jim trpí a ne u těch, kteří mluvením o stresu si hledají alibi. Jsou to především lidé, kteří se pustí do zvedání vlastní stresové odolnosti a jsou u nich vidět výsledky. Pak se pusťte s již „nachytřenými pracovníky na stres“ do identifikace stresorů a jejich opět individuálního řešení. Již budete obě strany vědět, co je důležité a co pracovník sám ovlivnit nemůže a musí zasáhnout vedoucí. Odstranění klíčových stresorů v týmu je další krok na práci na úrovni firmy jako celku a na správné zaměření komunikace, která má velký vliv na vznik stresu nebo naopak na motivaci ke změnám.
Specialisté Vlastní cesty připravili netradiční postup řešení stresu a zamezení jeho šíření po firmě. Bojujete se stresem, kontaktujte nás a pomůžeme vám.