Volat poradce: +420 737 279 917

Komunikace léčí – jak mohou manažeři léčit tým a partneři rodinu

Komunikace má neuvěřitelnou moc – může léčit, posilovat vztahy a vytvářet bezpečné prostředí jak v rodině, tak ve firmě. Správná slova, tón hlasu a oční kontakt dokážou snížit stres, zvýšit důvěru a motivaci. Článek přináší tři vědecké důkazy, jak komunikace ovlivňuje naši psychiku i fyzické zdraví. Naučte se, jak ji využít k podpoře svého týmu, partnera či dětí a vytvořte prostředí, kde slova přinášejí uzdravení místo napětí.
Caring male doctor provides medical care and consultation to a female patient in a hospital office. The nurse ensuring the patient receives the best medical attention during clinic medical visit.

Jsem přesvědčen, že komunikace léčí. Dokáže zcela zvrátit situaci a postoje lidí a tak buď vytvořit nepřátele nadosmrti nebo uzdravit i z těžkých situací i nemocí. Pojďme se podívat na důkazy, které nám tvrzení mohou potvrdit. Pojďme si ukázat praktické příklady a návod pro to, jak můžeme komunikovat, abychom léčili sebe i ostatní.

3 důkazy, že komunikace léčí – poznejte to sami na sobě

Komunikace není jen prostý přenos informací. Je to mnohem více. Každé slovo je velmi specifické. Každé slovo vyjadřuje například jasný předmět. Když uslyšíte slovo hrnek, mozek hledá ve své paměti obrazy hrnků a pak podle kontextu situace nějaký vybere. Zde je první silný význam slova.

Používáte negativní slova, vytváříte negativní obrazy. Jak na vás působí katastrofický pád domu? Někteří se bojí. Nemusíme jít do hororových filmů, pojďme do běžného života. Co takový obraz krachu firmy nebo obraz autonehody. Už jen to s vámi zacloumá a přejede vám mráz po zádech.

Pojďme to otočit. Co takhle pozitivní slova a pozitivní obrazy. Jak na vás působí úsměv vlastního dítěte nebo slova od partnerky Miluji Tě. Zcela jistě vám to dodá radost, pocit štěstí. Také se vám začnou vyplavovat do těla hormony štěstí. Jejich účinky jsou považovány až za omlazující.

Komunikace není jen výměna slov – může být lékem i jedem. Když nás někdo pochválí, cítíme radost. Když na nás někdo křičí, svírá se nám žaludek. To není náhoda, ale vědecky ověřený vliv komunikace na naše tělo a mysl.

Jak poznáte na sobě, že komunikace skutečně léčí? vyzkoušejte si tyto 3 důkazy na vlastní kůži!

1. Klidný hlas dokáže zpomalit tep a snížit stres

Když s vámi někdo mluví klidným, přátelským hlasem, automaticky se cítíte bezpečněji a uvolněněji. To není jen pocit – vědecké studie ukazují, že laskavá komunikace může fyzicky zpomalit srdeční tep a snížit hladinu kortizolu (stresového hormonu).

Představte si, že jdete pozdě na důležitou schůzku. Někdo na vás křičí: „To si děláš srandu? Zase pozdě!“ vs. někdo jiný řekne klidně: „V pohodě, dáme si kafe a pustíme se do toho.“ Jak se cítíte v těchto dvou situacích? První vyvolá stres, druhá uklidňuje.

🔬 Důkaz:

Výzkum z University of Wisconsin-Madison zjistil, že děti, které slyšely podpůrná slova od své matky, měly po stresující situaci výrazně nižší hladinu kortizolu a vyšší hladinu oxytocinu (hormonu důvěry) než děti, které žádnou verbální podporu nedostaly.

Jak to poznáte sami? Po těžkém dni si zkuste poslechnout hlas někoho blízkého nebo i uklidňující audioknihu, či hudbu. Sledujte, jak se změní vaše tělesné napětí a dech, co se vám bude odehrávat ve svalech. Jen nezapomeňte uklidnit mysl a opustit negativní myšlenky. Zkuste to aspoň na chvíli.

2. Pozitivní slova zlepšují náladu i fyzické zdraví

Když slyšíte povzbuzení nebo pochvalu, cítíte příval energie a motivace. Naopak negativní kritika dokáže pokazit den a snížit sebedůvěru. Slova ovlivňují naši psychiku i tělo, protože aktivují mozková centra spojená s emocemi a vnímáním bolesti.

🔬 Důkaz:

Neurologové z Columbia University zjistili, že když slyšíme slova jako „skvělá práce“ nebo „máš na to“, aktivují se centra odměny v mozku podobně jako při dobrém jídle nebo poslechu oblíbené hudby.

Jak to poznáte sami? Všímejte si, jak se cítíte, když vám někdo pochválí práci nebo když někoho podpoříte vy. Sledujte, zda máte lepší náladu a vyšší motivaci. Sledujte, zda se mu rozzáří oči. Zase se mu zklidní hlas a má touhu spolupracovat.

3. Oční kontakt a přátelský tón snižují úzkost

Když s někým mluvíte a on vám věnuje plnou pozornost, dívá se vám do očí a mluví klidně, cítíte se respektovaní a bezpečně. Naopak, pokud se někdo vyhýbá pohledu nebo mluví podrážděně, cítíte napětí a nejistotu. Nevíte, zda to s vámi myslí upřímně.

Co dělá manažer, který si během hovoru kontroluje telefon? Jak se cítí dítě, když mu rodič při rozhovoru nedá plnou pozornost? Oční kontakt a soustředění ukazují druhému, že je pro vás důležitý.

🔬 Důkaz:

Studie z University of California, Los Angeles (UCLA) ukázala, že přímý oční kontakt a uklidňující hlasový tón dokážou u lidí s úzkostí snížit aktivitu v amygdale (část mozku spojená se strachem a stresem).

Jak to poznáte sami? Při příštím rozhovoru zkuste navázat oční kontakt, mluvte klidně a sledujte reakci druhé osoby. Pravděpodobně se uvolní a konverzace bude plynulejší.

Závěr: Komunikace jako každodenní lék

Každý z nás má sílu léčit tím, jak komunikuje. Stačí:

  • Mluvit klidným hlasem
  • Používat pozitivní slova
  • Věnovat pozornost a oční kontakt

Slova, tón hlasu a neverbální signály mají přímý vliv na naši psychiku i fyzické zdraví. Když se obklopíme pozitivní a respektující komunikací, můžeme lépe zvládat stres, mít vyšší sebevědomí a dokonce se cítit fyzicky lépe.

Chcete se naučit více? Přihlaste se na trénink Uzdravte komunikaci. Uzdravíte sebe i firmu!

Připravil/a

#komunikace

Sdílejte

Články, které by Vás mohly zajímat

Kurzy, které by Vás mohly zajímat