Změna je stejně stálá jako proměnlivé počasí. A tak procházíme svým každodenním životem, ať už vědomě či nevědomě, s každým dynamickým krokem do všudypřítomné změny. Dnes bych vás rád vzala na malou myšlenkovou cestu, a to prostřednictvím deště. Nezapomeňte si s sebou vzít deštník.
„Některé věci se nemění. A pak je tu vše ostatní.“
Mirella Kreder
Možná jste četli o klíčových fázích, etapách, křivkách, pilířích, principech, procesech nebo metodách řízení změn. Všechny tyto pojmy představují smysl a obsah toho, co lze považovat za kolektivní termín a určitý koncept. Dnes však nemám v úmyslu se hlouběji zabývat existujícími teoriemi nebo principy. Místo toho chci, abychom se podívali za hranice samotného pojmu.
Řízení změn – navigace v nejisté době
Vzpomínám si na okamžiky, kdy jsem byla vyzývána k prosazení změny, kdy jsem se změny obávala nebo kdy jsem se stala obětí špatně řízené změny. Někdy jsem však byla i mile překvapena.
Když sesumarizuji nejdůležitější postřehy ze svých zkušeností, shrnu je do velmi základních poznatků:
řízení změn je přístup, jehož cílem je smysluplně a rozumně vést a navigovat lidi v období nejistoty (individuálně nebo jako součást organizace).
Zároveň vyžaduje, aby byl organizační a technický rámec sladěn se strategií a komunikací, aniž by byl podceněn význam tzv. soft skills a emocí.
Proč je ta změna tak těžká?
Zaměřme se nyní společně na problematiku komfortní zóny.
To, jak kriticky se díváme na změny, jak obtížné je pro nás je přijmout nebo se přizpůsobit na individuální úrovni, do značné míry závisí na naší osobní komfortní zóně. A od ní se zase odvíjí obtížnost implementace.
Představte si, že jdete po ulici za krásného letního dne. Náhle a zcela nečekaně začne pršet. Žádný příjemný lehký teplý letní déšť. Ale divoký, nekontrolovaný liják, který se na vás valí jako přívalová vlna.
Pro někoho to může být velké dobrodružství. Déšť si zamilují, zmoknou a snadno přijmou a přizpůsobí se novému a nečekanému zvratu událostí.
Někteří by dokonce v euforii tančili v kalužích.
Většina z nás by se však snažila utéct, schovala by se a čekala, až déšť ustane. Někteří by se možná rozčilovali nad zničeným oblečením nebo make-upem, jiní by byli ve stresu, protože nemohou pokračovat v cestě, jak původně plánovali. Ti, kteří mají naspěch, utíkají, jak nejrychleji mohou, a doufají, že se z deště dostanou dříve a méně promočení.
Pak jsou mezi námi předvídaví, kritičtí pozorovatelé, dobře informovaní, kteří s tím počítali. Lidé, kteří viděli předpověď počasí a mohli se připravit: Vzali si deštník.
Po dešti přichází slunce.
Jak efektivněji zvládat změny pomocí deštníku
Představte si změnu jako kapky deště, které dopadají na vás, vaši organizaci a váš tým. Nyní si představte kolektivní termín „řízení změn“ jako deštník. Stejně jako všechny deštníky se i váš deštník pro řízení změn skládá z několika částí.
Kritické faktory úspěšného řízení změn
Představte si je jako kritické faktory úspěšného řízení změn. Váš deštník by se měl skládat z následujících 5 hlavních sekcí, které vám budou dobrou oporou.
- Čas na přípravu
- Strategické plánování
- Nástroje a technologie
- Emoce a měkké dovednosti
- Komunikace a informace
Zde je důležité zdůraznit, že všechny tyto části vašeho deštníku musí být dobře navrženy a dokonale sladěny, aby dobře fungovaly jako celek.
Dokážete si už představit, jak to vám, vašemu týmu nebo vaší organizaci pomůže, abyste se navzdory dešti cítili příjemněji a dokonce viděli i slunce?
Postarat se o to, abyste nosili deštník jako preventivní opatření, vás může stále nutit vystoupit ze zaběhlé komfortní zóny, nebude vás krýt ani chránit před změnami, ale pomůže vám, abyste úplně nepromokli a nebyli zdrcení. Nabízí nově vytvořenou komfortní zónu, která vám pomůže cítit se pohodlněji a uvolněněji, když procházíte deštěm.
Jedna velikost pro všechny?
Každá kapka deště ovlivňuje naše organizace a naše životy a na každého z nás působí jinak. Mějte proto na paměti individualitu lidí, se kterými a pro které zavádíte změnu. Musíme objevit svou vlastní cestu, prostor a tempo, jak se se změnami v našem životě a organizaci vypořádat. Deštníky naštěstí neexistují jen v jedné velikosti. I když jsou vyrobeny ze stejných dílů, design, materiál a styl se mohou lišit. Je na vás, vaší organizaci a vašem týmu, abyste zjistili, jak, a pak jste vytvořili ten správný.
Zní to příliš složitě? Jsme tu pro vás.