Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

Jak správně tvořit mapu procesů

Vytvořte si se zkušeným specialistou na procesy a nastavení systému managementu firmy funkční mapu procesů. Mapu procesů, která Vám bude pomáhat v manažerském rozhodování, zaškolování nových pracovníků, při zavádění změn nebo i u auditu ISO. Mapa Vám také zprůhlední Vaši přidanou hodnotu a navede vás na to, které procesy nastavit do reportingu.
mapa-procesu-prakticke-skoleni

Lektoři Vlastní cesty pořádají specializovaný trénink na tvorbu map procesů. – Většina firem již v rámci procesů ISO tvrdí, že má mapu procesů. Bohužel mapy procesů bývají z veliké části jen formálním „schémátkem“ pro auditora. Místo toho, aby pomáhaly managementu v dalším rozhodování, strategickém vedení firmy a pracovníkům, aby se rychle orientovali v aktivitách firmy. Náš trénink Vám ukáže, jak mapu správně tvořit a integrovat do firmy.  

Mapa procesů – strategický rozcestník firmy

Majitelé a manažeři firem potřebují neustále hledat optimální cestu jak snadno, rychle a levně dostat produkty k zákazníkovi. K tomu dnes mají celou řadu procesů. U malé firmy se jedná min o 15 procesů. S velikostí firmy a samozřejmě s ohledem na obor podnikání počet roste až na 40 a více. A to prosím bez započítání postupů, jen procesy. Naučit se orientovat ve všech procesech a vzájemně je sladit v jeden funkční celek není jednoduché. Vyžaduje to vhodný přehled, kterému budou rozumět nejen manažeři, ale i pracovníci. Takovému přehledu se říká mapa procesů.

Dnes ji rozhodně nemůžeme považovat za statickou. Vše okolo nás se mění. I zavedení nové technologie může mít vliv na změnu procesů a tedy i na mapu. Ovšem změny v mapě procesů by neměly vznikat následně, ale nejprve. Mapa procesů, je-li správně namodelovaná, slouží k rozhodování a modelování následných změn. Management si na mapě může zobrazit zásadní změny, uvědomit si vazby, a až zjistí, že vše je správné a funkční, může změny začít realizovat.

Kromě toho mapy slouží i k jasnému rozdělení rolí a odpovědností manažerů, cílenému plánování auditů a také ke znázornění, které procesy ve firmě fungují správně a které ne. To v případě, je-li mapa procesů propojena na reporting. Stejně jako propojení na reporting, může mapa sloužit pro určení vlivu strategie na firemní procesy.

Jak správně vytvořit a následně pracovat s mapou procesů se dovíte a vyzkoušíte na našem pracovním semináři.

Program

Celý program je orientovaný na komplexní pochopení významu mapy procesů a systémového řízení firmy. Také bude kladen důraz, jak komunikovat mapu jednotlivým cílovým skupinám uvnitř firmy. Jednodenní program jsem pro Vás připravil takto:

 • co je to mapa procesů
 • víceúrovňové mapy procesů
 • základy procesního řízení a struktura systému managementu
 • ukázky map procesů z praxe
 • postup modelování mapy
 • mapa procesů jako strategický nástroj pro management
 • propojení mapy procesů na reporting
 • modelovací nástroje – MS VISIO
 • komunikace mapy procesů a využití Public Relations technik
 • využité mapy procesů pro postupné zlepšování
 • modelování vlastní mapy procesů
 • diskuse

Účastníci si mohou přinést vlastní mapy procesů a pracovat na jejich zlepšení nebo si vytvořit zcela novou mapu, kterou následně použijí ve firmě. Lektor bude pomáhat ve způsobu, jak mapu s ohledem na obor firmy, co nejlépe vytvořit.

Doporučení pro účastníky

Je-li to možné, doporučuji vzít si s sebou notebook se SW Microsoft Visio nebo jiný SW pro vektorové modelování. Přímo na semináři bude možné si tvořit nebo upravovat vlastní mapu procesů.

Výsledek kurzu – mapa procesů

Poznání možností a způsobů modelování procesů, zvláště mapy procesů. Získání praktické zkušenosti při tvorbě mapy procesů. Každý účastník si odnese řadu tipů a praktických ukázek modelování mapy a procesů. Vše je připraveno tak, aby účastník po absolvování dokázal připravit a realizovat změny mapy procesů ve svém týmu, ve své firmě. Doporučení lektora pro konkrétní situace ve firmách účastníků ohledně zlepšování procesů.

Připravil/a

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat