V dnešní době, kdy je životní tempo stále rychlejší a my čelíme výrazně více stresu, je péče o psychické zdraví nezbytností. Náš vnitřní svět ovlivňuje naši celkovou životní spokojenost, vztahy i produktivitu. Nedostatečná péče tak může vyvolat různé problémy, včetně syndromu vyhoření.
Rad a doporučení, jak o své duševní zdraví pečovat je bezpočet. Nejdříve je však důležité si uvědomit, že pro celkové zdraví a životní pohodu je zásadní rovnováha mezi duševním a fyzickým zdravím. Zdravé tělo tak přímo ovlivňuje naši duševní kondici a naopak.
Jak si zajistit duševní zdraví a nespadnout do syndromu vyhoření? Vyzkoušejte následující postup.
Všímejte si varovných signálů
Naše tělo je neuvěřitelně komplexní a geniální nástroj, který nám umožňuje vnímat a reagovat na svět kolem nás. Současně je i komunikačním prostředkem s naším vnitřním světem.
Skrze jasné signály nám dokáže naše tělo dát najevo, že se něco děje. Tyto signály jsou v podstatě varováním, že nežijeme tak, jak bychom měli. Ukazují, že je potřeba něco změnit. Vnímání sebe sama a svého těla nám umožňuje rozpoznat, kdy nežijeme v rovnováze.
Těmi nejčastějšími upozorněními, kdy nám tělo říká, že je čas na změnu jsou
- potíže se soustředěním a koncentrací
- agresivita a popudlivost
- negativní myšlenky a postoje
- cynismus
- poruchy spánku a příjmu potravy
- zvýšená nemocnost
Z počátku nenápadné příznaky se zintenzivňují. Nevyplácí se je ale ignorovat. Časem vedou k vážnějším problémům jako jsou ataky paniky, deprese a nakonec k celkovému kolapsu a k vyhoření.
Syndrom vyhoření je pak způsob, jakým nám naše tělo říká, že jsme překročili hranice svých možností a potřebujeme udělat změnu.
Jak se chránit před syndromem vyhoření
Existuje nespočet způsobů, jak psychiku posilovat a chránit ji před příznaky vyhoření. Mezi ty základní patří
- dostatek spánku a relaxace
- pohyb a vyvážená strava
- pozitivní myšlení
- omezení stresu
- zdravé mezilidské vztahy
- koníčky a zájmy
Obecně se tedy dá říci, že zdravé návyky mají významný pozitivní vliv na duševní zdraví.
Každý jsme jedinečný a potřebujeme tak i jedinečnou kombinaci a přístup. Proto za úplně nejdůležitější součást prevence považuji poznání sebe sama.
Pochopte a přijměte, kým jste
Poznání sebe sama je klíčové. Pomáhá nám lépe porozumět našim potřebám, hodnotám a hranicím.
Každý jsme jiný. Každý fungujeme jinak a potřebujeme tak něco jiného. Proto neexistuje univerzální návod na šťastný život. Sebepoznání je cesta, na které nám pomůže znát
- naše unikátní nastavení
- uznávané hodnoty
- individuální potřeby
- vlastní přesvědčení
- vzorce chování
- …
Když víme, kdo jsme a co nás motivuje, můžeme lépe pochopit, co je pro nás správné a co by nám naopak mohlo škodit. Tudy vede cesta odhalení způsobu, jak se chránit před stresem a vyhořením.
Syndrom vyhoření je často způsoben
nesouladem mezi našimi vnitřními hodnotami a vnějšími požadavky.
Není dobré dlouhodobě nerespektovat vlastní hodnoty a nastavení. Přesto to často děláme. Pak se nám vytratí životní pohoda a síla, která je nám určená a syndrom je tu.
Poznejte své emoce
Součástí poznání sebe sama je pochopení a přijetí vlastních emocí. Ty hrají klíčovou roli v tom, jak reagujeme na svět kolem nás.
Emoce nám pomáhají pochopit, co se děje uvnitř nás. Jejich potlačování může vést ke stresu a úzkostem. Když však najdeme způsob, jak je zpracovat a vyjádřit, nalézáme také vnitřní klid a rovnováhu.
Rozpoznat a porozumět svým emocím je proto prvním krokem, jak se s nimi naučit pracovat. Toho docílíme jedině tehdy, když pochopíme, jak ovlivňují naše myšlení a jednání a jak jsou spojeny s našimi potřebami a touhami.
Je důležité si uvědomit, že práce s emocemi je proces, který vyžaduje čas a úsilí.
Závěr
Poznání sebe sama a nalezení životní rovnováhy je klíčovým prvkem v udržení duševního zdraví. Každý jsme jiný. Naše potřeby a hodnoty jsou také různé, a proto bude i rovnováha pro každého vypadat jinak. Navíc sami sebe nevidíme objektivně. Pro efektivní cestu je vhodné nastavit si pomyslné až krutě upřímné zrcadlo. To dokáže nejlépe většinou někdo cizí, kdo rozumí životu a ví, jak vést lidi k seberozvoji.
Koučování je jednou z možností, jak najít cestu ke svému vnitřnímu světu a získat nástroje pro zvládání náročných situací. Kouč může pomoci v identifikování a pochopení vlastních hodnot a priorit. Pomůže s pochopením, jak emoce ovlivňují vaše myšlení a jednání.
Kouč vám také může poskytnout nástroje pro práci s emocemi a pomoci vám najít způsoby, jak se lépe vyrovnávat s náročnými situacemi. Usnadní hledání rovnováhy mezi osobním a profesním životem.
Vyhledání pomoci při práci na svém duševním zdraví není projevem slabosti, ale právě naopak projevem odvahy a péče o sebe. Pokud máte pocit, že se nacházíte v těžké situaci a nevíte, jak dál, neváhejte vyhledat pomoc a podporu.
Jana Dragová