Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

ASPO – Analýza Sociálního prostředí Organizace

Efektivní fungování pracovních týmů je přání všech manažerů. Těžko se však odhaluje, jaký je skutečný stav – míra loajality, soudržnost, přirozené autority. Bez této znalosti mohou být i kvalitní rozhodnutí manažerů a uvolnění zdrojů nenaplněna. Víte, jak si stojí Vaše týmy? Můžete jim pomoci odhalit jejich vnitřní sociální potenciál? ASPO Vám to umožní.
team

Motto: “Odhalte sociální potenciál svého týmu”

Analýza sociálního prostředí organizace je komplexní nástroj pro zjišťování stavu společenského prostředí firmy a pro jeho následnou optimalizaci. Díky unikátní kombinaci několika různých metod získávání informací a sociální analýzy získáte, kdo je ve firmě skutečnou autoritou, jak hodně se pracovníci identifikují se svým týmem i s firmou, a jak jsou loajální vůči svému managementu. Touto cestou se dozvíte informace, které vám pomohou k optimalizaci komunikace, ke zlepšení vztahů a spolupráce v těžkých časech. Právě tyto informace vedou k lepší atmosféře na pracovišti a tím i následně k lepší produktivitě.

Nabídka je určena manažerům, HR pracovníkům, vedoucím týmů, majitelům, všem kteří chtějí využívat přirozených vlastností pracovníků, týmů a vytvořit sociálně prospěšnou atmosféru. Ta totiž vede k lepší spolupráci, vztahům, synergiím a následně tedy i k vyšší efektivitě firmy.

Moudří manažeři a HR pracovníci dobře ví, že přidávání benefitů, peněz, zvláštních výhod z dlouhodobého hlediska přináší problémy. Peníze totiž vedou k otravě! každý pracovník (cílová skupina pracovníků) potřebuje benefity, odměny dle svého vnímání, prospěšnosti firmě a zralosti osobnosti.

Cíle ASPO pro Vás:

 • pochopení významu sociálních vztahů
 • poznat vlastní hodnoty sociálních sil
 • změnit a aktivně začít využívat vlastních sociálních sil 

Nabídka (realizace ASPO)

Analýzu ASPO realizujeme především tak, aby se manažeři naučili rozumět, využívat a správně interpretovat výsledky analýzy sociálního prostředí vlastního týmu. Správné řízení totiž vyžaduje adekvátní reakci v každodenním pracovním životě. Reagovat správně na každé poradě, při vzniklých konfliktních situací apod. Jen tak bude manažer schopen využít sociálního potenciálu vlastního týmu. V případě potřeby je náš specialista neustále dostupný na konzultace. Manažeři se pak nemusí bát, že se dostanou do situace, se kterou si neví rady a jim již nikdo neporadí. Snahou naší nabídky je využít znalostí sociálního potenciálu v realitě firem.

Nabídka je realizována ve třech základních etapách:

1) Trénink na význam a práci se sociálním potenciálem pracovníků
Tato část je určena především manažerům a vedoucím týmů. Právě ti, co vedou pracovníky potřebují prakticky rozumět a pracovat se sociálními charakteristikami. Trénink bude obsahovat:

 • základy sociálního prostředí
 • základy přirozených autorit
 • metodika hodnocení apod.

2) Realizace analýzy ASPO
Druhá etapa probíhá za běžného pracovního nasazení týmu. Vytrénovaný manažer si analýzu může řídit sám nebo za účasti lektorů. Etapa obsahuje:

 • seznámení týmu s cíli ASPO analýzy
 • pozorování a sběr informací
 • využití dotazníků a osobní jednání s pracovníky apod.

3) Interpretace výsledků a návrhy na změny v pracovním prostředí
Na závěr je provedeno vyhodnocneí dle metodiky a zadání zákazníka. Výsledky jsou napřed přípravovány s manžerem a následně prezentovány týmu. Etapa obsahuje:

 • popis a charakteristiky sociálního prostředí týmu nebo i firmy
 • identifikace přirozených autorit
 • doporučení pro zlepšení sociálních vztahů apod.

Výsledky slouží pro strategická rozhodování, určování personální politiky firmy a nastavování její firemní kultury. Slouží k optimalizaci činnosti společnosti, ke zlepšování její výkonnosti a k vytváření prostředí, ve kterém jsou lidé ve firmě odolní proti nežádoucím výkyvům vnějších podmínek a loajální svému zaměstnavateli.

Cena

Cena je vždy kalkulováná po upřesnění zadání zákazníka. Je totiž silně závislá na velikosti týmů, firmy a požadavcích managementu. Rozsah aplikace ASPO může být následovný:

Popis aktivityPočet účastníkůDoba realizace
1) Trénink na význam a práci se sociálním potenciálem pracovníků1 – 58 hod
2) Realizace analýzy ASPO10 – 1524 – 48 hod
3) Interpretace výsledků a návrhy na změny v pracovním prostředícca 1512 – 24 hod

Cena může být stanovena hodinovou sazbou v rozpětí 1.500-3.500 Kč za hodinu lektora a sociologa nebo může být kalkulována na projekt. V případě projektu se cena může pohybovat od 35.000 Kč.

Doporučení:

Analýzu ASPO je vhodné kombinovat s kapacitním a personálním auditem.

Připravil/a

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat