Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

Pauza: rada jak přijít o kus života

Jsou situace, kdy se dostaneme na rozcestí a začneme váhat. Co vlastně v životě máme dělat. Hledáme to nejlepší a to, co by naplnilo náš smysl života. Takové váhající rozcestí často přichází při změně zaměstnání, syndromu vyhoření nebo při rozběhu našeho podnikání. Když nevím, tak přichází rada “udělej si pauzu”. Pauzu třeba na 6 měsíců. Pomůže Vám opravdu takové pauza nebo je to past.
vlastnicesta-zivotni-rozcesti-pauza-02-2024

“Já vlastně nevím, co bych měl dělat. Je toho moc a musím si rozmyslet, co by bylo nejlepší. Nejsem si jistá, co je můj hlavní životní směr. Nevím do čeho se mám vrhnout a věnovat tomu život, abych byla šťastná, úspěšná a uživila se … “

Nevím, kdo s tím přišel, ale radí to kamarádi, kouči … tak si dej 6 měsíců pauzu. Vypadá to jako skvělý nápad. Přeci další životní kroky je třeba dobře promyslet. Nic neuspěchat. Tak si řada lidí vezme volno. Po dlouhé době paktovaného pracovního života je to příjemná změna.

Skvělé období, žádný výsledek

Podíval jsem se do historie svého života a zjistil, že jsem se s touto radou potkal mockrát. Potkal jsem se také z řadou lidí, kteří ji absolvovali. Na začátku byli změnou nadšení. Je toho tolik, co bychom rádi stihli a při aktivním zaměstnání na ně nebyl čas. Čas tak příjemně a hlavně rychle utíká. Než se nadějete je 6 měsíců pryč. Prosím není důležité jestli se jedná o 6 měsíců nebo 6 týdnů. Po uplynutí dané doby jsem bohužel žádné zásadní změny neviděl. Viděl jsme rozzářené odpočinuté obličeje, které sdělují, jak vše bylo fajn a super. Ale co JASNO? UŽ HO MÁTE? UŽ MÁTE JASNÝ ZÁMĚR, MYŠLENKU, PRODUKT, CO BUDETE DĚLAT, jaké je vaše další životné poslání? Čemu nyní budete věnovat opravdu svůj celý život a postavíte se za to? No a tady to začalo opět na novo. Po několika podobných otázkách, jsem dostával odpovědí …. asi …. možná vidím …. rýsuje se mi nějaká cesta …. Když měla nějaká cesta “jasné” kontury, je nezváženou, zda se opravdu naplnila.

K čemu jsem přišel. Co je můj názor a zkušenost z mé praxe?

Z pauzy nic nevzniká. Nastavíte se na odpočinek a užíváte si. Když tam vsunete nějaké rozjímání u vínka o tom, co byste chtěli a kdo by to měl chtít, tak máte pocit, že jste pro to udělali dost.

Jenže rozhodnutí, co mám dělat, vyžaduje tvořivost a aktivitu. Snadno se Vám může stát, že jste po 6 měsících ještě pod větším vnitřním tlakem, protože zdroje ubývají. Zdroje se tvoří jen prací, ne odpočinkem. Dosáhnout na nový produkt, službu, poslání je v nedohlednu s obrovským balíkem práce předem mnou.

Život je změna a i okolí se mění

Navíc je zde další zásadní průšvih. Za 6 měsíců se vše naprosto změní. To o čem jste uvažovali, může být zcela jinak. Příležitosti, které byly jsou pryč. Ne, že nebudou další, budou. Jste opět na začátku. Je to jako byste přerušili kus svého života a ztratili kontakt se svým okolím. Vlastně se snadno dostanete do izolace od aktivního života. Rozmyslete si zda to opravdu chcete.

K tomu si také můžete přidat i to, že vy sami ztratíte kontakt s ostatními z aktivního života a pomalu začnete ztrácet schopnosti a znalosti. To co nepoužíváme pomalu zapomínáme.

Život není o dlouhodobé pauze a nic nedělání. Delší pauzy jsou spíše útěk od toho, co mám vyřešit a na chvíli to může být i brzdění poznání sebe sama. Právě při tvorbě nových věcí, při realizaci změn nejlépe poznáme sami sebe. To, co nám vadí, co nám jde řešit lehce.

Co místo pauzy práce

Nejde to si neodpočinout. Odpočinek je důležitý. Na odpočinutí nám stačí velmi krátká doba. Jenže ta neplatí proto, když potřebuji něco změnit. Zde platí, zásada:

Když potřebuji něco rozhodnout, vyřešit, tak se pustím do práce.

Udělejte pravý opak pauzy. Běžte mezi lidi. Běžte mezi aktivní a podnikavé a tvořivé lidi. Diskutujte s nimi své záměry, názory myšlenky. Ba co lépe, běžet mezi své potenciální zákazníky a diskutujte s nimi jejich potřeby. Zjistíte tak, jak uvažují. Zjistíte, co je trápí. Na to pak najdete produkt nebo službu. Ověříte si, zda máte vztah k zákazníkům a novému produktu.

Myslím, že zjistíte, kde jste se dopouštěli omylu. Pište si vše, co vás v komunikaci s ostatními napadne, co je zaujalo. Tak se tvoří nové produkty a myšlenky pro podnikání.

Připravil/a

#pauza #pauzavevztahu #poradenství #životníposlání

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat