Volat poradce: +420 737 279 917

Šetřete čas manažerů a HR – video-diagnostika Vám pomůže

Jedním ze způsobů, jak najít úspory v HR, je kvalitnější výběr lidí – získat správné lidi na správná místa. To se odráží v menší fluktuaci, vyšší ziskovosti pracovního místa a v eliminaci nákladů na náborové kampaně, výběrová řízení, zapracování a školení. Dále se nabízí online nástroje pro zefektivnění procesu výběru. Ne všechny jsou ale spolehlivé a přesné. Nedostatky online dotazníků a testů řeší video diagnostika. Ta se od obyčejného video hovoru liší v několika klíčových faktorech, které přinášejí jak kvalitnější výběr lidí, tak efektivnější proces.
original_crManMacbookPro

On-linové technologie se rozvíjejí ve všech oborech a není tomu jinak ani v oblasti Human Resources (HR). Potřeby HR jsou přesně a rychle rozpoznat schopnosti kandidáta a ušetřit čas a náklady na náborové kampaně, výběrová řízení a zapracování nových lidí. Metody, které pomáhají s kvalitnějším (před)výběrem mají velký přínos. Jenže běžné online testy a dotazníky trpí řadou nedostatků. Nevíte, zda opravdu test dělá právě kandidát. Obtížně zjišťujete, zda se nesnaží manipulovat s odpověďmi. Ano, můžete měřit časovou odezvu reakce, ale ta nepodchytí zdaleka vše. Další problém je automatizované zpracování výsledků. Snahou provozovatelů automatizovaných testů je mít unifikovaný, standardizovaný systém. Je to jednodušší pro rychlé vyhodnocení a okamžité nasazení. Jenže každá firma je jiná, má jiné vedení, cíle, kulturu, hodnoty, osobnosti… a tedy i jiné potřeby.

Je nějaká metoda, která by dokázala nedostatky online testů eliminovat? Odpovědí je video-diagnostika. To není totéž jako obyčejný video hovor, k jakým řada zaměstnavatelů přistoupila se zvýšeným využíváním home office. 

Video hovor x video CV x video diagnostika – co je co a proč je to potřeba rozlišovat?

V online komunikaci, stejně jako v offline světě, využíváme synchronní a asynchronní formy komunikace. Synchronní interakce probíhá „tady a teď“, současně zpracováváme příchozí informace a rovnou na ně reagujeme. Jde například o rozhovor se zákazníkem na pobočce, telefonát nebo interakci na chatu, kde jsme oba online a zapojení do komunikační výměny. V našem případě jde o video hovory realizované přes klasické platformy umožňující (video)hovory typu Skype, Zoom, Teams ad. Asynchronní komunikace probíhá časově nezávisle, jako je tomu u dopisů, e-mailů či SMS zpráv. Sem spadají i tzv. video dotazníky či vizitky, které kandidáti natáčejí v předstihu, než se k nim dostane zaměstnavatel. A je to též případ video diagnostiky, která na rozdíl od všech předchozích variant zahrnuje kompetenční otázky na míru pozici a profesionální vyhodnocení předpokladů kandidáta personálním psychologem

Mezi hlavní přednosti video diagnostiky patří, že: 

  • po celou dobu testování kandidáta přímo vidíte, získáváte záznam jeho bezprostředních reakcí na otázky “na tělo”. 
  • série otázek a čas na odpověď je limitována a kandidát se musí přiměřeně rozhodnout a vyjádřit vlastní myšlenku. Nemá možnost své reakce upravovat podle toho, co si myslí, že je žádoucí. Pokusí-li se přemýšlet nad manipulací začne ztrácet čas a video odhalí jeho postoje i z neverbální komunikace.  

Možná si říkáte, na co speciální nástroj, když jste se odjakživa s kandidáty bavili normálně a pokud jde o prověření jejich předpokladů, ani video hovor na podstatě věci tolik nemění? Velká většina firem se navíc stejně potkává s kandidáty před tím, než mají nastoupit, alespoň jednou osobně. 

Peníze jsou až na prvním místě…

Nehledě na proces výběru lidí mají všichni zaměstnavatelé jedno společné. Špatný výběr stojí peníze a taky energii, která se s každým dalším sáhnutím vedle vytrácí. Odchody ve zkušební lhůtě nebo těsně po ní se nevyplácejí. Nebavíme se tu o drobných, ale o stovkách tisíc Kč – přímé i nepřímé náklady na nábor a výběr (příprava HR a hiring manažerů, inzerce a promo zaměstnavatele, organizace a realizace všech kol výběrového řízení, zejm. mzdy pohovorujících, příp. náklady na služby externistů), onboarding – zejména čas a mzdy všech, kdo o nově příchozího pečují, od HR přes IT po vedoucí pracovníky a kolegy, povinná a další školení pro výkon práce, ušlý zisk – kolik jste mohli vydělat, kdybyste rovnou měli správné lidi na správných místech? Kromě vašich nervů je někdy v sázce i jméno společnosti.

Jak to souvisí s video diagnostikou? 

Video diagnostika je spolehlivý způsob, jak poznat předpoklady a rezervy kandidáta včas a tím eliminovat výše uvedená rizika. Personální rozhodnutí na podkladě video diagnostiky totiž nabývají úplně jiné kvality než dojmy získané z běžného pracovního pohovoru, ať už uskutečněného osobně či přes webkameru. Co dělá ten rozdíl?  

Video diagnostika je… 

  • založená na měření klíčových kompetencí: k rozhodování získáváte relevantní, objektivní data z nezávislého zdroje, srovnatelná napříč kandidáty i zaměstnanci. Na rozdíl od běžného rozhovoru, kdy zhruba víte, kam směřujete, video diagnostika má danou strukturu a jasné metriky pro maximální přesnost hodnocení každé dílčí kompetence a každé jednotlivé odpovědi.  
  • uzpůsobená na míru pracovní pozici a firemní kultuře: můžete čerpat z databáze stovek doporučených otázek ve třech jazycích a k tomu přidávat své vlastní.  
  • profesionálním psychologickým nástrojem: posouzení psychologa svou hloubkou a přesností převyšuje „kvalifikované“ odhady HR i manažerů, byť třeba zkušených: výstup kombinuje kvantitativní hodnocení vyjadřující % míru naplnění daných kompetencí a komentář psychologa včetně doporučení, jak s kandidátem dále pracovat.
  • založená na autentickém projevu, nikoli stylizovaném „vylaďování se“ na komunikačního partnera: kandidát nemůže poskytovat „žádoucí reakce“ podle vodítek, která (i nevědomě) dává ten, kdo vede běžný pohovor. Kandidáti jsou odkázáni jen na sebe a mají příležitost „se vybarvit“ takoví, jací reálně jsou.
  • moderní nástroj pro podporu pozitivní kandidátské zkušenosti, a to nejen díky pohodlí a úspornosti, ale také díky precizní zpětné vazbě pro kandidáty. 

Odzvonilo osobnímu kontaktu? 

Jistě, že ne. Osobní kontakt má při výběru správných lidí stále své místo. Ale ruku na srdce – umíte z něj vytěžit to, co lze snadno získat s video diagnostikou? I zkušení personální psychologové připouštějí, že strukturovaný video záznam chování kandidáta a jeho reakcí na kompetenční otázky poskytuje možnost hlubšího poznání osobnosti a pracovního chování než běžné pohovory. Osobní kontakt můžeme dál v klidu využívat coby indikátor „chemie“ a k utužování vazeb s lidmi, u kterých si jsme jisti, že do nich svůj vzácný a drahý osobní čas chceme investovat. Video diagnostika přináší data, přesnost v poznání lidí a úspory nejen v HR. Proč posunout výběr lidí na vyšší úroveň? Protože jsou to lidé, kdo tvoří váš business. 

Připravil/a

#kompetence #nábor zaměstnanců #personalistika

Sdílejte

Články, které by Vás mohly zajímat

Kurzy, které by Vás mohly zajímat