Další ekonomické ukazatele najdete v Poměrové analýze (rentabilita, likvidita, zadluženost, …).
Cíle podnikání a ekonomický zisk
Vymezení hlavního cíle podnikání dlouhou dobu spočívalo v dosahování zisku. Tento cíl je sice možné akceptovat i v současné době, ale soudobá východiska ekonomického myšlení kladou důraz na neztotožňování zisku účetního se ziskem ekonomickým. Účetní zisk je veličina představující rozdíl mezi účetními výnosy a účetními náklady. Ekonomický zisk v sobě ale zahrnuje nejen tyto jednoznačně měřitelné veličiny, ale obsahují i náklady oportunitní. Zde jsou to zejména náklady na vlastní kapitál, který byl do podniku vložen a v rámci jeho hospodaření je určitým způsobem zhodnocován. Kdyby byl tento kapitál investován jiným způsobem, nesl by s sebou také jinou míru zhodnocení.
Definice EVA
EVA je Economic Value Added. Ekonomická přidaná hodnota představuje ekonomický zisk, který podnik vytvoří po úhradě všech nákladů včetně nákladů na cizí i vlastní kapitál. Za největší přínos ukazatele EVA lze považovat fakt, že hlavními komponentami tohoto ukazatele jsou právě mimo jiné průměrné náklady kapitálu, tedy jak náklady cizího kapitálu, tak i vlastního kapitálu.
V současné době existuje několik možností výpočtu ukazatele EVA, a to i v rámci ČR. Nejčastěji jsou používány následující dvě metody:
- V první, nejvíce známé a nejpoužívanější metodě, je ukazatel označován jako EVA entity a jeho hodnota je určena podle níže uvedeného vzorce. Uvedené výpočty jsou tzv. první metodikou výpočtu:
EVA = NOPAT – C × WACC,
nebo také
EVA = NOPAT – NOA × WACC.
kde:
NOPAT |
je zisk z provozní činnosti po zdanění (Net Operating Profit after Taxation), |
C |
je kapitál, který je vázán v aktivech sloužících k provozní činnosti podniku |
NOA |
jsou ekvivalentem kapitálu, tedy aktiva sloužící k provozní činnosti podniku (Net Operating Assets) |
WACC |
jsou vážené průměrné náklady kapitálu, zahrnující veškerý kapitál zapojený do podnikání, což je kapitál věřitelů, tak kapitál vlastníků (Weighted Avarage Cost of Capital) |
Z hlediska relevantní aplikace ukazatele EVA v českém prostředí je základním problémem stávající právní úprava účetnictví v ČR, kdy má při účetním zachycení ekonomického jevu i v současné době stále přednost jeho forma nad obsahem. Ač se jedná o metodu nejčastěji používanou, je také nejvíce diskutována. Hlavním důvodem jsou vstupní proměnné a to hlavně NOPAT a celkový kapitál. Tyto ukazatele představují ekonomický obraz hlavních provozních činností hospodářského subjektu, kdy jsou pro stanovení hodnoty EVA brány v potaz také průměrné vážené náklady na kapitál. Specifický je ukazatel EVA zejména v tom, že přistupuje k vyčíslení ekonomického zisku nejen za použití standardních položek finančních výkazů, ale uvedené položky modifikuje. K této modifikaci je potřeba detailnější znalost vnitřního ekonomického prostředí a činnosti daného hospodářského subjektu. Pro relevantní vyčíslení skutečného ekonomického zisku by proto měly být veškeré účetní hodnoty ukazatelů očištěny o neprovozní a neopakující se ekonomické jevy.
- Druhá varianta je označována jako EVA Equity, přičemž jde o alternativní výpočet dle metodiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V této variantě je EVA vypočtena jako:
EVA equity = (ROE – re) × VK
kde:
ROE |
rentabilita vlastního kapitálu (zisk po zdanění/vlastní kapitál) |
re |
alternativní náklad vlastního kapitálu |
VK |
vlastní kapitál |
Ač se zdá výpočet EVA equity na první pohled velmi jednoduchý, není tomu tak. V současné praxi je nejtěžší stanovit právě hodnotu parametru re. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) rozděluje podniky podle EVA do následujících kategorií:
- podniky, které tvoří ekonomickou přidanou hodnotu, tj. jejich rentabilita vlastního kapitálu je větší než alternativní náklad na kapitál (re),
- podniky netvoří ekonomickou přidanou hodnotu, ale jejich rentabilita vlastního kapitálu je větší než bezriziková sazba,
- podniky mají kladnou hodnotu rentability vlastního kapitálu, ale ta je menší než bezriziková sazba,
- podniky ztrátové, jejich rentabilita vlastního kapitálu je menší než 0.
Při použití ukazatele EVA je možné pro příslušný hospodářský subjekt určit jeho schopnost tvořit ekonomický zisk a zároveň hradit příslušné náklady na použitý kapitál, kdy tuto ekonomickou informaci není možné standardně získat z finančních výkazů dle platné legislativní úpravy ČR.
window.onload = function () {
var containerElement = Nma_CRMForm_InitContainer('right');
var form1 = Nma_CRMForm_Create('66ac9764-8c44-4f72-bc0f-074c8a6ae96c', 'black', '#EBEBEB', '', 'Clanek', '[Ukazatel EVA]', containerElement);
var form2 = Nma_CRMForm_Create('39ff9b35-fba9-4775-8a9c-a5ea030a2496', 'black', '#D6D6D6', '', 'Clanek', '[Ukazatel EVA]', containerElement);
setTimeout(function () { form1.ShowForm();form2.ShowForm();}, 15000);
}