Otázka je to v každém případě trochu zákeřná. Rozhodně není myšlena tak, že je někdo správný a jiný ne, někdo lepší a někdo horší. Ta otázka by měla správně znít spíš takto „Jakého já potřebuji finančního manažera/finančního ředitele?“ Každý jsme jiný, každá firma je jiná a pokaždé jsme trochu v jiné situaci. Navíc naše externí prostředí a celý svět kolem nás se také neustále mění. Poslední dobou velmi rychle a zásadně. To zásadní, co se nyní děje na trhu je, že staré, dříve funkční a zažité modely řízení financí přestávají fungovat.
Myslím tím model
Přijmeme finančního manažera/Finančního ředitele (CFO) a máme na roky vystaráno
Představa, že uděláme plán a jen jej budeme kontrolovat, dnes již nestačí
Přišla krize, tak musíme začít razantně šetřit, není dostatečné řešení
Z finančních problémů se dostaneme jen úsporami
Moudří a zkušení Finanční manažeři/ředitelé, kteří se v této oblasti pohybují desítky let a prošli si krizemi i úrodnými léty ví, že je třeba:
- Čas od času je třeba strhnout klapky z očí,
- Inspirovat se i v jiných oborech, v jiných zemích,
- Zapojit nové analýzy,
- Naučit se nové metody,
- Objevit nové služby a finanční produkty na trhu (i v zahraničí),
- Automatizovat finanční procesy.
Finanční manažer nebo Finanční ředitel (CFO)?
Finanční manažer nebo Finanční ředitel (CFO) – definice obou pozic bývá dost často pouze otázkou HR marketingu. I když je náplň práce na obou pozicích podobná, ne-li stejná, u nás bývá v jejich chápání vnímáno s určitým rozdílem.
Finanční manažer – Finanční manažer je v našich zeměpisných šířkách často chápán jako „ten, co si umí vyhrnout rukávy a aktivně se zapojit do práce“, tedy člověk, který nejen řídí tým, oddělení, procesy, ale jeho významnou součástí práce je především řešení operativy. Finanční manažer z tohoto pohledu často bývá chápán jako vyšší level seniorního referenta, který bravurně umí pracovat s tabulkami, grafy, analýzami a mimoděk k tomu ještě má na starosti kolegy v týmu, kterým jednou za měsíc „udělá“ výplaty, případně po nich chce vstupy pro svou vlastní činnost.
Finanční ředitel/CFO – je chápána jako vyšší, případně TOP manažerská pozice, především u větších firem nebo korporátů, do jejíž kompetencí spadá koordinace činnosti všech oddělení financí, tj. účtárny, daní, controllingu, treasury, risk managementu, pojištění, případně i IT nebo HR. Finanční ředitel /CFO bývá „dvojkou“ ve firmě, hned po Generálním ředitelem/CEO, se kterým velmi úzce spolupracuje i na dalších oblastech.
Jaké Finanční manažery/Finanční ředitele (CFO) na trhu potkáte
Zvládnout krizi a všechny změny, které se na nás hrnou ze všech stran vyžaduje najít vhodného Finančního manažera/Finančního ředitele (CFO). Člověka, který je otevřený novým metodám a dokáže v kreativně přemýšlet. Na trhu se často potkáte se dvěma základními typy finančních manažerů:
Finanční manažer TABULKÁŘ – potřebuje, aby vše sedělo správně v tabulce nejlépe na několik desetinných míst. Je to typ finančního manažera více inklinující k účetnictví. Je skvělé mít takového člověka jako vedoucího účtárny nebo tam, kde je třeba dodržovat striktně nastavené procesy, tam, kde není vhodné vystupovat ze zaběhlých kolejí. Často je také jeho činností hodnocení výsledků formou porovnání skutečnosti s plánem, komentář vzniklých odchylek a zaslání reportu nadřízené složce v rámci holdingu, často mateřské společnostiv zahraničí.
Finanční manažer KREATIVEC – je to manažer, který finance vidí jako nepřetržitý živý organismus, který žije jen když se finance otáčí. Pro něj je provedená změna nebo správná investice přínos v podobě nového businessu nebo profitu. Baví ho hledat netradiční způsoby zdrojů, odhalovat skryté nekonvenční úspory, prostě se na každou věc nedívá jen jako na rutinní zaúčtování účetní položky, ale jako na potenciál s možností profitu. Takového manažera potřebují všichni ti, kteří chtějí řešit krizi, správně investovat nebo rozvinout vlastní business do nových rozměrů.
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma typy manažerů je, jak se zajímají a vnímají okolní svět. Kreativní finanční manažer musí mít skvělý přehled a podvědomě ho přitahují nové věci. Změny vnímá jako příležitost. U tabulkáře je to přesně naopak. Potřebuje mít ve „svém“ vnitřním světě klid a pořádek.
Každá firma samozřejmě potřebuje mít uvnitř pořádek. Nejde jednoznačně říct, kdo je lepší. Jde ale jednoznačně říct, kdy a kterého finančního manažera firma potřebuje.
Koho a na jak dlouho mám najmout pro řízení financí?
Už sami určitě cítíte, že „Tabulkáře“ určitě potřebujete na efektivní operativní denní řízení financí. Otázkou je, zda má být na full-time nebo ne. To závisí na mnoha faktorech jako je velikost firmy, počet vedených lidí, množství procesů, počtu finančních úkonů apod. Pokud jich nemáte moc, můžete zkrátit úvazek nebo přidat oblasti, zodpovědností.
Toho druhého – „Kreativce“ naopak potřebuje pro dlouhodobější rozhodování, nebo právě v situacích krize. Můžete takového manažera přijmout do trvalého pracovního poměru, ale můžete si ho také najmout krátkodobě jaké Interim finančního manažera, na part-time, na období několika týdnů, měsíců, nebo na vyřešení některých specifických úkolů. Finanční interim manažer Vám většinou provede analýzu stavu firmy se zaměřením na finance, finanční procesy a navazující činnosti a navrhne také řešení. Částečně je může realizovat sám, nebo je předá vedení firmy nebo Finančnímu manažerovi, kterému může poskytnout podporu formou mentoringu.
A tady se nabízí klíčová otázka pro vedení firmy, jednatele, CEO, majitele:
Full-time finanční manažer nebo najatý interim manažer na part-time?
Důležitá otázka, která si žádá hlubší zamyšlení a rozbor
Je tady i další možné řešení
Mentor
Zkušený externí manažer, který pomůže stávajícímu Finančnímu manažerovi
Rozhodně se vyplatí zaplatit kvalitního zkušeného Finančního manažera na part-time, než se snažit „ušetřit“ a mít denně po ruce člověka, který pouze zvládá rutinní činnosti. Mnohem důležitější je kolik vám najatý Finanční manažer ušetří, jaké investice do firmy přivede, jaké nastaví kontrolní a procesní mechanismy a jak vás ochrání v krizových situacích.
Závěr
Vždy je důležitá finanční kompetence. Jakou opravdu potřebujete? Rozhodně se nefixujte na jeden styl. Podle situace si dočasně najměte Finančního manažera vhodného pro řešení vaší aktuální situace. Dostanete v konečném důsledku nejlepší a nejlevnější řešení, ke kterému byste se z vlastních zdrojů možná také po delším čase dopracovali, ale možná také ne. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se včas nenastaví správná finanční strategie s využitím těch nejlepších zkušeností a znalostí, vznikne spousta chyb, které je velice těžké bez velkých ztrát dodatečně napravit.
A je tu ještě další zákeřná otázka na konec. Když jste si tento článek přečetli až sem, napadlo vás
Jak může tabulkář a kreativec spolupracovat?
Jaká pravidla nastavit pro jejich spolupráci?
Jak na tom můžeme jako firma vydělat?
Pokud Vás to zajímá, klikněte a my Vám dáme vědět nebo když ohledně tohoto tématu bude více zájemců, rádi napíšeme další díl.