Volat poradce: +420 737 279 917
logo_vlastnicesta
VOLAT PORADCE: +420 737 279 917
Search
Close this search box.

Zapomeňte na svou ženskost a z hodné holky bude vystresovaný chlap

Plné diáře úkolů a povinností. Stres z toho, co máme každý den jako manažerka v práci a doma jako žena stihnout. Často nás tato skutečnost vhání do mužských rolí, kde to už nejsme my a to nás vysiluje ještě více. Nestíháme pečovat o svoji vnitřní hodnou holku, o svoje sebevědomí a hodnoty.
original_vlastni-cesta-Hodne-holky-sebehodnota-sebejistota-zenskost

Kolik rolí ještě může žena zvládnout 

Přijde to tak nějak přirozeně. Žena je dcera, kamarádka, přítelkyně, kolegyně, manažerka a najedou i maminka… a tak se nabalují další a další role. Jen si sama spočítejte kolik rolí dnes zastáváte?

U nás žen to bývá většinou více než u mužů. Právě u rolí platí jedno zásadní pravidlo:

čím více rolí žijete, tím méně času máte pro sebe.

S každou rolí je totiž spojen výkon činností, které jsou na roli navázány. Právě kvůli roli matky dobře víme, že aktivity nelze nedokončit. Naše základní instinkty nám nedovolí nechat dítě hladovět a strádat. Je to přirozená schopnost, která většinu žen vede k tak silné touze dotahovat všechny aktivity bezezbytku. Například na manažerky tento mechanismus vytváří velký vnitřní tlak. A to je často vhání do neustálé práce a přetížení.

Manažerky si tím vnitřně ubližují, protože si neumí představit něco nedotáhnout a vlastně tak selhat.

Potlačení ženskosti vhání manažerky do mužských rolí

V touze předejít selhání, začnou manažerky zapomínat na svou ženskou podstatu. Prostě se chtějí výkonem dorovnat mužům. Přeci výkon je to, co ukazuje schopnost být úspěšná. Touha po výsledcích je zase nenápadně přivede do mužské silové role.

“Musím být silná, abych udělala potřebný výkon a někdy i lepší než muži.” často říkají.

“Jen tak si mě všimnou a budou mě brát jako schopnou manažerku.”

Na prvním místě je výkon, pak další role, ve kterých nesmí selhat. Až na posledním místě je ona sama.

Touha po výkonu se snadno změní v každodenní stres, který je začně vyčerpávat. Ráno vstávají plné energie, aby mohly všechno ten den zvládnout, a večer usínají úplně vyčerpané. A takto každý den. Ženám mužská role není přirozená.

Z hodné holky výbušná partnerka

Kolotoč výkonu, snaha vše zvládnout a nahromaděný stres je rychlá cesta ke špatné náladě. Negativní emoce a únava se nahromadí a pod jejich vlivem pak snadno vybuchne. Výbuch má různou podobu:

 • negativní komunikace s kolegyní, šéfem,…
 • křik na děti,
 • křik na partnera,
 • nepříjemné chování k okolí, při nákupu, na parkovišti,

Najednou je ve stavu, který je jen maličkým krůčkem k narušení dlouho budovaných vztahů. Vztahů napříč celým jejím životem. Začne trpět i výkon v práci, protože v takovém stavu se soustředit a nedělat chyby je skoro nemožné. Jsou v začarovaném kruhu a věří tomu, že to tak nejspíš musí být. Dál zůstávají ve velkém tlaku a stresu. Někdy je zastaví až nemoc, aby si konečně odpočinuly.

Hodnou holku, jak ji všichni znali, najednou vidí jako neurotickou hysterku, se kterou se nedá mluvit.

Kde hledají hodné holky spásu a řešení

Cítíte se unaveně a nedaří se vám? Už si ani nepamatujete, kdy jste měla sama ze sebe radost? Tak to je moment okamžitě začít hledat řešení. Jenže, kde je to správné řešení? Běžně se vaše pozornost začne ubírat ke 3 standardním způsobům řešení:

 1. kamarádka (rodina) vždy dobře poradí,
 2. na školení mě nasměrují a pak to sama nějak zvládnu – často se vyhledavá školení time management nebo jiné na úrovni schopností, abychom toho zvládly ještě více než doteď,
 3. zpětná vazba od nadřízeného, často od manažera, který je orientovaný na výkon.

To všechno jsou cesty jen k drobným a malinkatým zlepšením nebo vůbec žádným. Nebo naopak vám to ještě více sebere vítr z plachet a vlastní sebedůvěru a sebehodnotu. Jen stěží zde najdete skutečné příčiny vašeho stresového stavu, který jste si připravovala a vytvářela řadu let. Je potřeba se vrátit ke kořenům, vrátit se sama k sobě, ke své ženskosti. Tudy vede skutečná cesta šťastné hodné holky.

Kde je skutečné řešení pro hodné holky

Největší sílu máme každá sama v sobě. Jen ji potřebujeme poznat a naučit se ji používat. Nepřekračovat hranice, které nejsou pro nás. A nechat naši jedinečnost, aby nám pomohla plně využít náš skrytý potenciál.

Řešení však není tak složité, jak by se mohlo zdát. Velmi účinný je tento postup, který hodná holka projde a prožije sama. Jen vlastním prožitkem se naučí rozeznávat, co jak začít dělat a jakou činnost opustit. Jak tedy postupovat:

 1. rozhodněte se pro osobní rozvoj,
 2. podívejte se na vlastní život z jiného úhlu a nadhledu – zde potřebujete průvodce,
 3. odhalte vlastní sebehodnotu a silné i slabé stránky,
 4. začněte posilovat vlastní sebevědomí,
 5. nastavte a upevňujte vlastní hranice,
 6. naučte se pracovat s emocemi a využívat je jako silný zdroj energie,
 7. zbavte se omezujících přesvědčení,
 8. zaveďte si do diáře pravidelnou péči sama o sebe, díky které dokážete udržovat stav své vnitřní “baterie” nad 30% i na konci dne.

Když si tuto cestu opravdově projdete, pak vám mohu slíbit, že se z vás stane opět ta žena plná energie a radosti. Budete sebevědomá, sama sebou bez stresu a budete si užívat všechny své úžasné ženské role. Všechny ty role, které žijete ve své práci, rodině, životě. Posílíte své pracovní i osobní vztahy. Umožní vám to žít naplněný a smysluplný život.

Připravil/a

#manažerka #stres #žena

Sdílejte

Mohlo by Vás zajímat